Wykorzystaj jesienny weekend! Jeśli pogoda jest łaskawa - ciepła i słoneczna - spędź czas na świeżym powietrzu, zwiedź miasto lub wyjedź poza nie. Pada? Nie szkodzi. Przygotowaliśmy kilka propozycji, które pozwolą ci korzystać z jesieni, bez względu na aurę.

 

Wsiadaj na rower

Jazda rowerem - nie ekstremalna, ale taka rekreacyjna, dla przyjemności,  szczególnie wśród natury -  dodaje skrzydeł. Z perspektywy roweru świat wydaje się piękniejszy. Brzmi górnolotnie? Pewnie dlatego, że właśnie zeszliśmy z roweru. Na rowerze poczujesz się lepiej nie tylko z powodu ruchu (liczba spalanych kalorii na godzinę, czyli ok. 500, robi wrażenie)  i świeżego powietrza (to jesienne naprawdę odpręża). To  też świadomości, że robisz coś ekologicznego i dobrego dla środowiska. Co tu dużo gadać, dzięki rowerowi poczujesz, że masz energię, by zmieniać świat.

 

Zwiedź kopalnię soli w Bochni

W kopalni soli w Bochni otwarto niedawno nową trasę turystyczną wykorzystującą odkryty w jej wnętrzach fenomen geologiczny – zjawisko fluorescencji halitu. Fluorescencja minerałów przejawia się ich „świeceniem” pod wpływem działania światła ultrafioletowego. Dwa lata temu w zalanych solanką i niedostępnych dla turystów wyrobiskach natrafiono na kryształy halitu (chlorek sodu NaCl, czyli soli kamiennej), które pod wpływem promieniowania UV świecą mocnym pomarańczowym lub różowo-czerwonym kolorem.

 

Spaceruj po lesie

Jesień to najlepszy moment na taką odskocznię od wielkiego miasta. Najprostszy do zrealizowania pomysł? Spacer po lesie. Brzmi banalnie, ale jeśli do plecaka spakujesz aparat fotograficzny i postawisz przed sobą fotograficzne wyzwanie, taki spacer naprawdę dobrze Ci zrobi.

 

Odwiedź Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Żywe, bo można w nim na żywo – np. wewnątrz nieczynnego pieca – obejrzeć, jak powstaje porcelana. W muzealnym przedsionku sufit udekorowano 60 płytami z malowidłami naśladującymi mistrzów renesansu. Można tam podziwiać zbiory od fajansów Małachowskiego, założyciela fabryki, aż po najnowsze projekty. A nawet samemu stworzyć kruche porcelanowe cacko.

 

Uprawiaj nordic walking

Wczesna jesień to idealny czas na spacery, zwiedzanie i poprawę kondycji fizycznej. Nordic walking pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Wędrując z kijkami uaktywniasz wszystkie partie mięśni i szybko spalasz kalorie. Możesz to robić praktycznie wszędzie - a przy okazji poznać najbardziej malownicze zakątki Polski.