Patentów na nocleg w podróży jest prawdopodobnie tyle, ilu podróżników. Couchsurfng dla tych, którzy cenią spotkania z lokalsami, Airbnb dla tych, którzy chcą w podróży poczuć się jak u siebie, kilkugwiazdkowe hotele dla ceniących luksus i własny namiot dla niezależnych. Zdarza się też, że sam nocleg jest celem podróży. Wybrałam 10 nietypowych miejsc w Polsce, które sprawią, że najciekawszą opowieścią z podróży będzie odpowiedź na pytanie „gdzie się zatrzymaliście?”!

1. W koronach 
NAŁĘCZÓW
Prawdopodobnie każdy w dzieciństwie marzył o domku na drzewie. Marzenie można spełnić w Nałęczowie, który już w XIX w. zasłynął jako miejscowość uzdrowiskowa – unikalny mikroklimat doceniał między innymi powieściopisarz Bolesław Prus, który wielokrotnie tu wracał, by być bliżej natury. Gdyby dziś odwiedził uzdrowisko, prawdopodobnie stwierdziłby, że najlepiej odpoczywa się… kilka metrów nad ziemią. W zawieszonych wśród koron drzew apartamentach: Grab, Sosna i Jodła, wszyscy mają widok na zieleń, każdego ranka śniadanie dostarczane jest pod drzwi w piknikowym koszu, a w koronie sąsiedniego drzewa można skorzystać z masażu i spa. Powrót do korzeni w wersji de luxe.

2. Z wizytą u cara
BIAŁOWIEŻA
Tory kończą się w puszczy, tuż przy granicy z Białorusią. I właśnie tam można cofnąć się w czasie o ponad sto lat: do czasów cara Mikołaja II. Władca wybrał Białowieżę na miejsce wypoczynku i polowań, gdzie przyjeżdżał luksusowym pociągiem. Dziś pociąg składający się z czterech salonek i lokomotywy stoi na bocznicy, a każdy z wagonów to dostępny dla odwiedzających całoroczny apartament. Wnętrza urządzone oryginalnymi meblami z epoki są pełne zdjęć i pamiątek z czasów cara, a w dawnym budynku dworca można spróbować ulubionych dań władcy.

3. Po królewsku
MOSZNA
Pałac w Mosznej w średniowieczu podobno należał do zakonu templariuszy. To tylko jedna z legend, jakie kryje ta wyjątkowa budowla składająca się z 99 wież i 365 komnat – po jednej na każdy dzień roku.

4. Kapsułka
WARSZAWA
Japończycy już jakiś czas temu przekonali się do noclegu jak z filmów science fction: w kapsułach. Takiego noclegu można także spróbować o wiele bliżej – w Wilson Hostel w Warszawie.

5. Pokój z widokiem
MIELNO
Domki na jeziorze Jamno w Mielnie to widoki z każdej strony: na wodę i na plażę. Jakby relaksu były mało, niektóre mają w wyposażeniu tratwę z… łóżkiem, dzięki której ciszę i spokój można znaleźć na środku jeziora.

6. W szufladzie
WISŁA
Przytulne wnętrza, nowoczesny styl i naturalne materiały – to dizajnerskie rozwiązanie noclegowe na stoku góry Kiczera w Wiśle. I chociaż bryła budynku kształtem nawiązuje do szuflady, śpi się tu o wiele wygodniej.

7. Nocleg 125 metrów pod ziemią
WIELICZKA
Kopalnia Soli „Wieliczka” słynie z prozdrowotnego mikroklimatu. Teraz można korzystać z niego całą noc, śpiąc… pod ziemią. Noclegi na głębokościach 125 m i 135 m połączone są ze zwiedzaniem kopalni.

8. Nocny seans
ŁÓDŹ
Łódź to miasto filmu – tutaj przy ul. Piotrkowskiej 120, w kamienicy zaprojektowanej przez znanego architekta Gustawa Landaua-Gutentegera, otwarto pierwsze stałe kino w Polsce. Dziś w filmowych wnętrzach urządzono hotel Stare Kino Cinema Residence: każdy pokój to inny film, w tym wyprodukowane przez Łódzką Wytwórnię Filmową Kingsajz, Czterej pancerni i pies czy Stawka większa niż życie. Noc z gwiazdami gwarantowana.

9. Dzieło sztuki
POZNAŃ
Pięciogwiazdkowy hotel Blow Up Hall 5050 jest interaktywnym dziełem sztuki. Inspiracją dla powstania obiektu był legendarny film Powiększenie Antonioniego, który był również punktem wyjścia dla interaktywnej instalacji Rafaela Lozano-Hemmera w jego wnętrzu. W hotelu nie ma recepcji, a zamiast klucza goście dostają iPhone’a, który prowadzi do pokoju – odwiedzający stają się uczestnikami eksperymentu artystycznego, który łączy innowacyjne technologie z luksusem.

10. Chata hobbita
KRZYWCZA
Nocleg w Shire, krainie hobbitów? Jest możliwy nie tylko w literaturze, ale też w… Polsce: a dokładniej w otoczonej wzgórzami miejscowości Krzywcza w województwie podkarpackim. Chatka zbudowana z naturalnych surowców jest i eko, i z fantazją.