Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami… Chociaż tak chciałoby się zacząć opowieść o niemieckich zamkach, bliższe prawdzie będzie krótkie: tuż za polską granicą. Nasi zachodni sąsiedzi mogą poszczycić się imponującymi zamkami i pałacami, których - jak się szacuje - jest nawet 20 tys.! Spokojnie można by nimi obdzielić kilka innych krajów.

Bogata historia terenów dzisiejszych Niemiec obrodziła w monumentalne warownie, eleganckie rezydencje i romantyczne zamki zahaczające szpiczastymi wieżyczkami o obłoki. Budowle ciągną się przez całą republikę: tuż za Odrą, przez dolinę Renu, góry Harz, po alpejskie pasma.

Jeden z zamków powstał z fascynacji legendami o św. Arturze, by kilkaset lat później posłużyć jako pierwowzór zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie. Inny stanowił schronienie dla Marcina Lutra, gdy ten tłumaczył Nowy Testament na język niemiecki.

Przedstawiamy najpiękniejsze i najbardziej fascynujące zamki i pałace, które warto odwiedzić w Niemczech.

1. Zamek Neuschwanstein, Bawaria

Fot. DZT/Jim McDonald

To z pewnością najbardziej znany i najczęściej fotografowany niemiecki zamek o niezwykłej historii. W jednym miejscu spotkają się legendy, bajki i tragiczne szaleństwo. Zamek leży w pobliżu granicy z Austrią na stromych zboczach nad przełomem rzeki Pöllat. Powstał na zlecenie bawarskiego króla Ludwika II Wittelsbacha, który po wielu przejściach - zarówno tych związanych z wielką polityką jak i życiem prywatnym, miał mieć skłonności do uciekania w świat iluzji, mitów i legend. Nie bez powodu nazywa się go czasem Ludwikiem Szalonym lub Bajkowym Królem.  Zmarł uznany za niepoczytalnego, jeszcze zanim dokończono budowę zamku.  Ten powstawał od 1869 roku na wzór wyidealizowanego średniowiecznego zamku rycerskiego rodem z legend o królu Arturze. Utrzymane w romantycznym duchu komnaty przywołują na myśl bajkę, nic więc dziwnego, że budowla zainspirowała twórców Disneya i posłużyła jako pierwowzór zamku Śpiącej Królewny w Disneylandach. Dziś to jeden z najważniejszych przykładów historyzmu i symbol tragicznej historii.

2. Zamek Hohenzollern, Badenia-Wirtembergia 

Fot. DZT/Francesco Carovillano

Nie trudno skojarzyć malowniczy krajobraz z zamkiem Hohenzollern w roli głównej, bo często trafia na fototapety czy puzzle. To jedna z bardziej imponujących budowli Niemiec. Znajduje się na szczycie gęsto zalesionej góry Hohenzollern - 855 m n.p.m. Pierwszą warownię zbudowano tu w XI wieku, ale na jej temat zachowało się niewiele informacji. Obecny neogotycki zamek powstał na początku XIX, a jego fundatorem był król Prus - Fryderyk Wilhelm IV, wywodzący się z dynastii Hohenzollernów. Budowla  jest dziś odzwierciedleniem romantycznego ducha epoki i fantazji na temat idealnego zamku rycerskiego. 

3. Zamek Eltz, Nadrenia-Palatynat

Fot. DZT/Florian Trykowski

Ta majestatyczna średniowieczna twierdza obronna to prawdziwe szaleństwo wieżyczek i kominów. Spektakularnie położony na szczycie wzgórza zamek jest jedną z niewielu tego typu budowli, będących własnością fundatorów - rodziny von Eltz. Jest w jej posiadaniu od prawie tysiąca lat. Jak głosi legenda, ma swojego ducha.