Pojechaliśmy z Romanienką w daleką rosyjską Arktykę, na archipelag znany pod nazwą Ziemi Franciszka Józefa. Czego chcemy się tam dowiedzieć? Dlaczego wieczny lód topnieje, jak daleko owo topnienie sięgnie i jakie będzie to miało konsekwencje ekologiczne. Kiedy w naszej epoce zmian klimatycznych podejmujesz ekspedycję biologiczną w rejony polarne, kwestia lodu jest zawsze ważna.

Fiodor Romanienko unosi ręce. – Drodzy koledzy – mówi ze swoim zwykłym szelmowskim uśmiechem, po czym przechodzi na język francuski. Słowa „drodzy koledzy” raczej nie są jedynymi, jakie zna po angielsku, ale najwyraźniej należą do jego ulubionych. Przydają się, kiedy chce zwrócić na siebie uwagę wielobarwnej międzynarodowej grupy takiej jak nasza. Drodzy koledzy, proponuję, żebyśmy teraz wspięli się tam, mówi, wskazując strome, niestabilne, brzydkie zbocze rumowiska. Drodzy koledzy, czas na lunch! Zjedzmy go tutaj, na szczycie tego wzgórza, zanim zerwie się wiatr i następna śnieżyca. Drodzy koledzy, chełpi się radośnie na naszym wieczornym zebraniu, dziś moja grupa dokonała pięciu cudownych odkryć, w tym dwóch rodzajów bazaltu, pewnych mezozoicznych osadów oraz dowodów na niedawne zanikanie lodu! Romanienko jest geomorfologiem pracującym na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Po 28 sezonach spędzonych na wybrzeżach
i wyspach Oceanu Arktycznego nadal przejawia chłopięcy entuzjazm do swojej pracy.
 

Pojechaliśmy z Romanienką w daleką rosyjską Arktykę, na archipelag znany pod nazwą Ziemi Franciszka Józefa. Czego chcemy się tam dowiedzieć? Dlaczego wieczny lód topnieje, jak daleko owo topnienie sięgnie i jakie będzie to  miało konsekwencje ekologiczne. Kiedy w naszej epoce zmian klimatycznych podejmujesz ekspedycję biologiczną w rejony polarne, kwestia lodu jest zawsze ważna.
 

Uczestników najnowszej Pristine Seas Expedition jest blisko czterdzieścioro. Wyruszyliśmy z Murmańska na północ, przez Morze Barentsa, żeby spojrzeć na Ziemię Franciszka Józefa z różnych perspektyw – botaniki, mikrobiologii, ichtiologii, ornitologii i innych dziedzin nauki. Archipelag składa się ze 192 wysp, na ogół zbudowanych z mezozoicznych osadów (pochodzących sprzed 250–66 mln lat), przykrytych czapą kolumnowego bazaltu, o bardzo płaskich wierzchołkach. Ludzie wcześniej nie mieszkali tu na stałe – do chwili, gdy Sowieci założyli na kilku wyspach stacje badawcze i bazy wojskowe. W latach 90. XX w. ta obecność zmalała prawie do zera, ale dziś nasilone topnienie lodu, nowe szlaki żeglugowe i względy gospodarcze sprawiają, że rosyjski rząd na nowo zaczął interesować się tym rejonem.