Na przykład samce potrafią... stać się bardzo emocjonalne.

Ekipa serii Weird Animal Question of the Week lubi trochę żartować, ale tym razem zastanawiamy się, czy nie przyszedł najwyższy czas na swego rodzaju refleksję nad następującym pytaniem: „Jakiego koloru byłby kameleon w pokoju pełnym luster”? 
 

Samiec w lustrze
 

Kolory kameleona są nie tylko kamuflażem – twierdzi Eli Greenbaum, genetyk ewolucyjny na University of Texas w El Paso – one również zmieniają się pod wpływem zmian temperatury lub emocji.
 

A samce robią się emocjonalne, kiedy widzą innych samców – potencjalnych rywali w zdobywaniu samic lub siedlisk. 
 

- Samce kameleonów w większości przypadków od razu zmieniają kolor w odpowiedzi na widok innego samca, a w tym konkretnym przypadku na swój widok w lustrze – tłumaczy Daniel F. Hughes, doktorant w laboratorium Greenbauma. 
 

By zilustrować swój przykład, Hughes odsyła do filmu przedstawiającego samca kameleona lamparciego, gatunku występującego na Madagaskarze, który właśnie tak się zachowuje.
 

Samiec na widok „przeciwnika” pobudza się i zmienia kolory z moro i zielonego na żółty, pomarańczowy a nawet czerwony – wyjaśnia Michel C. Milinkovitch, biofizyk z Uniwersytetu Genewskiego.
 

Pomaluj mój świat
 

W 2015 roku Milinkovitch i jego współpracownicy wyjaśnili, w jaki sposób te zwierzęta zmieniają kolory
 

Naukowcy wcześniej myśleli, że zmiany ubarwienia kontrolowane są przez komórki zawierające pigmenty znajdujące się na powierzchni skóry. Odkryto jednak, że siatka nanokryształów w innej warstwie komórek skórnych zmienia się, by w inny sposób odbijać światło. 
 

Kiedy kameleony są spokojne, nanokryształy znajdują się blisko siebie i odbijają niebieskie i zielone światło, co daje im ich zielony kolor.
 

Jednak w momencie wzburzenia odległość między nanokryształami wzrasta.
 

To sprawia, że wnika więcej światła o dłuższych falach, jak jasnoczerwone i pomarańczowe, dzięki czemu samce wyróżniają się wśród przeciwników. 
 

Badania prowadzone przez Russella Ligona z Arizona State University wykazały, że pokonane samce ciemnieją, komunikując ty samym: „Proszę, zostawcie mnie w spokoju”. To ważna umiejętność, ponieważ ciężko jest uciekać tym powolnym gadom.
 

Malowane lale
 

A jak zachowują się samice?
 

Samice zmieniają kolory, by komunikować swój status seksualny samcom – mówi Hughes. Na przykład samice kameleonów pospolitych pokazują żółte kropki, by sygnalizować gotowość na seks, jak wynika z badań przeprowadzonych w 1998 roku.
 

Sygnały społeczne wysyłane przez samice są rzadsze „ponieważ to one wybierają, a z kolei samce rywalizują, by je wybrać”. 
 

A co jeśli samica spojrzy na siebie w lustrze? Hughes odpowiada, że jej reakcja powinna być bardziej subtelna – choć wiedza na temat żeńskich kameleonów nie jest jeszcze wystarczająca, by wiedzieć na pewno – dodaje.
 

„Komunikacja między samicami ogólnie nie jest dobrze rozumiana” i może być mniej oczywista niż porozumiewanie się samców – twierdzi Hughes.
 

A my powinniśmy zzielenieć z zazdrości na widok zwierzęcia, które patrzy w lustro i niewiele chce w sobie zmienić. 
 

Tekst: Liz Langley

Źródło: National Geographic News

 


Ten człowiek jest chyba ze stali! Zobacz film o wyróżnionym przez nas nagrodą Traveler w kategorii "Wyczyn Roku"!