W pierwszej edycji Alei znajdującej się w Parku Lotników Polskich, posadzono 30 drzew dla 30 znamienitych podróżników. Wyróżnieni w ten sposób zostali m. in.: Henryk Arctowski, Leszek Cichy, Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska, Władysław Grodecki, Tony Halik, Jerzy Kukuczka, Bronisław Malinowski, Ernest Malinowski, Benedykt Polak, Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki i Martyna Wojciechowska.

W tym roku, 12 maja w krakowskiej Alei Podróżników nastąpi uroczyste odsłonięcie tablic opisujących i upamiętniających osiągnięcia kolejnych ośmiu polskich podróżników i odkrywców. Tablice umieszczone zostaną przy dedykowanym każdemu z nich dębie - symbolu potęgi, sławy, szlachetności, nieugiętości i trwałości. Do grona uhonorowanych dołączą: Ryszard Kapuściński, Ludomir Mączka, Krzysztof Starnawski, Piotr Chmieliński, Ryszard Czajkowski, Mariusz Ziółkowski, Olgierd Budrewicz i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

- Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie sama w sobie jest wędrówką po historii podróżniczych dokonań Polaków. Każdy dąb posadzony w Alei to odrębna opowieść o ludziach, którzy odegrali ważną rolę w poznawaniu i zdobywaniu świata. Wędrówka od drzewa do drzewa jest swego rodzaju lekcją o dokonaniach polskich podróżników, tych trochę zapomnianych i tych, o których ciągle się mówi. To dla mnie to wielki zaszczyt i satysfakcja, że znalazłem się w tym gronie i mam własny dąb- mówi Piotr Chmieliński, który weźmie udział w tegorocznej uroczystości.

Kandydaci do Alei Podróżników wyłaniani są w plebiscycie radiowo-internetowym oraz przez Kapitułę Fundacji Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników, inicjatora przedsięwzięcia, którego celem jest promocja polskich osiągnięć podróżniczych. Najbardziej decydujące są osiągnięcia podróżniczo-eksploratorskie nominowanego oraz jego wkład w promocję dobrego imienia polskiego podróżnika i zdobywcy. Wśród wyróżnionych w dębowym szpalerze podróżników znajdują się zatem m. in. alpiniści, żeglarze, kajakarze, dziennikarze, nurkowie i polarnicy.