Naukowcy z University of British Columbia (Kanada) zbadali antybakteryjne właściwości glinki z Kisameet Bay. Glinka ta była od stuleci stosowana do celów leczniczych przez zamieszkujące okoliczne tereny plemię Heiltsuk. Leczono nią wrzodziejące zapalenie okrężnicy, wrzody dwunastnicy, zapalenia stawów, nerwów i żył, podrażnienia skóry i oparzenia.
 

Zawiesina glinki w wodzie okazała się skuteczna przeciwko 16 szczepom opornych na wiele leków bakterii powodującym większość infekcji wewnątrzszpitalnych - Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa i Enterobacter (często określanych skrótem ESKAPE od pierwszych liter ich nazw). Bakterie pochodziły z próbek pobranych w szpitalach (Vancouver General Hospital i St. Paul’s Hospital) oraz uniwersyteckiej oczyszczalni ścieków.
 

Jak dotąd nie odnotowano szkodliwych następstw stosowania glinki u ludzi – dalsze badania mają zbadać ewentualną toksyczność potencjalnego leku. Zlokalizowane w płytkim granitowym basenie 400 kilometrów na północ od Vancouver złoża glinki powstały pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, około 10 000 lat temu. Zasoby szacowane są na 400 tysięcy ton.
 

Źródło: PAP