Te fotografie zatrzymują w kadrze dramatyzm i nieoczywiste piękno porodu. Zobacz zwycięskie prace Birth Photography Image Competition 2018.

Na tych zdjęcia słychać krzyk

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda poród, na tych zdjęciach zobaczycie więcej niż moglibyście się spodziewać. Jest tu ból, krew, nadludzka wytrzymałość, jest też wsparcie i bezgraniczna miłość. Fotografie zatrzymują w kadrze dramatyzm i nieoczywiste piękno porodu.

Wszystkie prace zostały wyłonione w konkursie Birth Photography Image Competition 2018, organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Narodzin (IAPBP). Nagrody zostały przyznane w 4 kategoriach: Poród, Narodziny, Połóg oraz Poród w powiększeniu.

 

Tabu  przełamane?

Zdjęcia zwracają uwagę na kontrowersyjny temat fotografii porodowej. To wciąż niezbadany teren - niesamowicie delikatny i wymagający gatunek.

Gdy to, co do tej pory było tabu, trafia na pierwsze strony gazet, mnożą się pytania o granice, których fotograf przekraczać nie powinien. Wciąż nie brakuje głosów sprzeciwu. Gdy Marijke Thoen, autorka zwycięskiego zdjęcia, opublikowała sesję porodową w mediach społecznościowych, rozpętała się burza, a administratorzy portali zadecydowali o usunięciu zdjęć.

Tymczasem nie chodzi o tanią sensację i szokowanie. -  Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak dużego zaangażowania potrzeba, by nie tylko uchwycić odpowiedni moment, ale też nie zburzyć intymności całej sytuacji. Nie chodzi tylko o to, by stanąć we właściwym miejscu we właściwym czasie, to kwestia ogromnego szacunku - tłumaczy w rozmowie z Boredpanda.com finalistka konkursu - Tammy Karin.

Organizatorzy Birth Photography Image Competition mają nadzieję, że ten coroczny konkurs zwróci też uwagę na sytuację kobiet i - być może - przyczyni się do polepszenia warunków, w jakich odbywa się poród.

Hanna Gadomska

 

Źródło: birthphotographyimagecompetition.com