Traveler 10/22

Na tropie raju

Europejskie Hawaje – tak bywają nazywane Azory, wulkaniczne wyspy na Oceanie Atlantyckim. Te należące do Portugalii niewielkie skrawki lądu – jest ich dziewięć – są tak piękne i w wielu miejscach wciąż tak dziewicze, że możemy się na nich poczuć jak w raju, o czym przeczytacie w tym wydaniu Travelera.

To świat bujnej roślinności, setek wodospadów, majestatycznych klifów, gorących źródeł, jezior o turkusowej i błękitnej wodzie, jaskiń i gór, po których można wędrować w ciszy i spokoju. Cały czas przeżywając ten rodzaj zachwytu nad naturą, której urodę potęgują jeszcze unoszące się tu często mgły oraz pola hortensji. Te niezwykłe kwiaty, swego rodzaju symbol Azorów, czują się tutaj może nawet lepiej niż w ojczystej Azji, skąd przybyły wieki temu.

Ale Azory to nie tylko przyroda, są tam również urocze wioski, bardzo gościnni i otwarci mieszkańcy oraz pyszne ryby i owoce morza. I co ważniejsze, wyspy te wcale nie są drogie.

W październikowym Travelerze piszemy też o Malcie, chyba najbardziej zurbanizowanym i jednym z najgęściej zaludnionych krajów na świecie. Jej barwnej historii i bogatym dziedzictwie kulturowym – jest tu chyba najwięcej kościołów w przeliczeniu na mieszkańca na świecie.

Zabieramy Was również na artystyczną Majorkę i na Rodos, gdzie znajdował się słynny posąg kolosa, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata. I na wiele innych wysp, które warto poznać.

Ale też w góry wysokie. Publikujemy reportaż z zakończonej sukcesem wyprawy Moniki Witkowskiej na K2. Monika od dawna z nami współpracuje, jest autorką wielu Travelerowych reportaży. Mocno trzymaliśmy za nią kciuki, obejmując jej wyprawę naszym patronatem. Brawo Monika!

Agnieszka Franus
Redaktor Naczelna