REKLAMA

10/2015

EDYTORIAL

OBLICZA ZIEMI

INSTYNKT PIERWOTNY

ROZSTRZYGNIĘCIE WIELKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

SKANER

Nazwy huraganów, Jedzenie, Krzywa Wieża, Lot gołębia, Zwierzę na stres

GÓRALE Z PODHALA

Dlaczego przetrwali jako grupa kulturowa, która ceni swoją odrębność i pielęgnuje korzenie? Z czego wynika witalność tradycji, której nowoczesność nie zdołała pokonać, tak jak to się stało z ludowymi tradycjami innych regionów kraju? Zapewne wpływ na to miały warunki geograficzne, niezwykłe „okoliczności przyrody”. (Tekst Grzegorz Kapla, zdjęcia Tomasz Tomaszewski)

GRANICE RZYMU

Misją starożytnego Rzymu była ekspansja. Ale że nic nie może rosnąć w nieskończoność, w pewnym momencie imperium także stało się zbyt duże, by dało się nim efektywnie zarządzać. Cesarz Hadrian jął więc wytyczać stabilne, wyraźne granice, od Brytanii, którą podzielił kamienną barierą, po pustynie Syrii. Czemu te umocnienia służyły, jaka była ich faktyczna funkcja? Na pewno nie chodziło o obronę przed armiami barbarzyńców. A czy możemy w tym dostrzec jakieś analogie do naszych czasów? (Tekst Andrew Curry, zdjęcia Robert Clark)

TAJEMNICZY PRZODEK

Historię najdawniejszych przodków człowieka próbujemy rekonstruować na podstawie niewielkich fragmentów szkieletów. Luk w niej jest więc sporo. I oto mamy nagle niezwykłe znalezisko z RPA, które trudno datować: może mieć 2 mln, a może kilkaset tysięcy lat. Ale w obu przypadkach mamy małą rewolucję w paleontologii. (Tekst Jamie Shreeve, zdjęcia Robert Clark)

DZIKA OBSESJA

Mieć tygrysa na podwórku, pytona pod łóżkiem... Posiadanie groźnego dzikiego zwierza w mniemaniu niektórych czyni ich ludźmi wyjątkowymi. Rzecz w tym, że stworzenia trzymane w niewoli nie są już dzikie, ale nie stają się też domowymi pupilami. Zostają zawieszone w jakimś pośrednim stanie, co czasem prowadzi do tragedii, a niemal zawsze – do straty dla przyrody. (Tekst Lauren Slater, zdjęcia Vincent J. Musi)

ARGENTYŃSKA PROWINCJA

Świat argentyńskich grup etnicznych jest wprawdzie niezwykle fotogeniczny, ale fotograficzny projekt, który tu prezentujemy, ma również pozaestetyczny cel. (Tekst i zdjęcia Marco Vernaschi)

TOKSYCZNE SĄSIEDZTWO (Tylko w Klubie Prenumeratora)

| NG POLECA