Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Olga Tokarczuk podbija świat
  2. Czy to najlepsza polska książka?
  3. Ulubione polski książki czytelników na świecie

Koniec roku to czas licznych podsumowań. Śledzimy nie tylko te związane bezpośrednio z branżą turystyczną. Wiemy już na przykład, jakie filmy wydane w minionych 12 miesiącach zostały uznane za najlepsze. Wśród wyróżnionych tytułów nie zabrakło polskiego akcentu. W wielu tego typu zestawieniach pojawia się film „Prawdziwy ból”, który został nakręcony właśnie w Polsce (między innymi w Warszawie i w Lublinie). Kto wie, być może popularność produkcji przyciągnie nad Wisłą więcej turystów z Europy i innych kontynentów?

Olga Tokarczuk podbija świat

W ostatnich tygodniach media rozpisują się też o książkach polskich autorów, które cieszą popularnością nie tylko w kraju, ale i za granicą. Tu triumfuje między innymi Olga Tokarczuk. Najnowsza powieść noblistki zatytułowana „Empuzjon” trafiła na listę 100 najważniejszych książek tego roku według „The New York Times”. Co ciekawe, jej angielskie tłumaczenie pojawiło się w amerykańskich księgarniach zaledwie kilka tygodni temu. Mimo krótkiego stażu na półkach tytuł szybko został doceniony przez czytelników i krytyków. Literaturę spod pióra Olgi Tokarczyk doceniła też brytyjska piosenkarka Dua Lipa. W jednym z ostatnich wywiadów artystka przyznała, że bardzo spodobała jej się książka naszej noblistki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

Więcej o tym, jakie polskie książki najbardziej podobają się obcokrajowcom, mówi ranking opublikowany w serwisie społecznościowym Goodreads. Platforma ta jest znana także czytelnikom z Polski, jednak większość jej użytkowników pochodzi z krajów anglojęzycznych. Idea jest prosta: internauci mogą oceniać tam książki i dyskutować o nich. W Polsce najpopularniejszym serwisem tego typu jest strona Lubimy Czytać.

Czy to najlepsza polska książka?

Na Goodreads nie brakuje tematycznych zestawień i rankingów. Jeden z nich jest szczególnie interesujący dla Polaków. Dotyczy bowiem właśnie polskich książek. Które z nich najbardziej podobają się obcokrajowcom? Pierwsze miejsce może zaskoczyć. Nie zajmuje go bowiem żaden z naszych noblistów, a Bolesław Prus. Za jego najlepszą powieść uznano „Lalkę”. To też najbardziej znany tytuł Prusa. Choćby dlatego, że od lat jest w Polsce lekturą obowiązkową. Każdy z nas na jakimś etapie edukacji zetknął się więc z Izabelą Łęcką i Stanisławem Wokulskim. Jak widać ich burzliwe losy fascynują nie tylko polskich czytelników.

Powieść jest dość długa (w zależności od wydania liczy około 800 stron), przez co czasem wzbudza niechęć uczniów. Ci, którzy jednak czytają „Lalkę” od deski do deski, żywo dyskutują potem o postawach głównych bohaterów – a te są dość kontrowersyjne. Przykładowo, zafascynowany Łęcką Wokulski podporządkowuje jej całe swoje życie, przez co wielu widzi w nim romantyka-idealistę. Z drugiej strony jego nieprzystosowanie do społeczeństwa i załamanie po zawodzie miłosnym rodzą wątpliwości: czy jest bohaterem tragicznym, czy może jego uczucia są toksyczne?

Izabelę Łęcką z kolei często krytykuje się za powierzchowność, egoizm i niezdolność do docenienia prawdziwej (?) miłości. Jej relacja z Wokulskim – od manipulacji po chwilowe przebłyski sympatii – jest różnorako interpretowana przez czytelników.

Ulubione polski książki czytelników na świecie

Drugie miejsce w zestawieniu również zajmuje lektura szkolna. Jako drugą najlepszą polską książkę czytelnicy wybrali „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Trzeba przyznać, że to dość zaskakujący wybór, bo choć objętościowo powieść Gombrowicza jest znacznie krótsza np. od Lalki, to jej fabuła – pełna groteski i absurdu – wymaga większego skupienia.

Podium zamyka „Krew elfów” autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. To pierwsza z pięciu części sagi o wiedźminie Geralcie z Rivii. Co ciekawe, Andrzej Sapkowski pojawia się w zestawieniu 10 najlepszych polskich książek aż trzykrotnie. Na 8. miejscu znalazł się jego „Chrzest Ognia”, a na 9. „Czas Pogardy”. To akurat nie powinna być dużym zaskoczeniem. Postać Wiedźmina stworzona przez Sapkowskiego od lat jednym z najlepiej sprzedających się polskich towarów eksportowych. Na podstawie książek Polaka powstały między innymi gry komputerowe oraz seriale.

Poniżej całe zestawienie najlepszych polskich książek według czytelników Goodreads.

  1. „Lalka” – Bolesław Prus,
  2. „Ferdydurke” – Witold Gombrowicz,
  3. „Wiedźmin: Krew Elfów” – Andrzej Sapkowski,
  4. „Solaris” – Stanisław Lem,
  5. „Quo Vadis” – Henryk Sienkiewicz,
  6. „Sklepy cynamonowe” – Bruno Schulz,
  7. „Kamienie na szaniec” – Aleksander Kamiński,
  8. „Wiedźmin: Chrzest Ognia”– Andrzej Sapkowski,
  9. „Wiedźmin: Czas Pogardy” – Andrzej Sapkowski,
  10. „Tango” – Stanisław Mrożek.
Reklama

Źródło: Goodreads

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama