Omo, biała żyrafa, o której niedawno pisaliśmy, jest wyjątkowa, ale nie jedyna w swoim rodzaju. Białe zwierzęta zdarzają się we wszystkich gatunkach - od ptaków przez ssaki aż po raki. Odpowiedzialne za to są trzy zjawiska: albiniz, leucyzm oraz izabelinizm (ang. isabellinism).
 

Prawdziwe albinosy nie są wyrpodukować w organiźmie żadnego pigmentu. Dlatego mają białą kolorystykę i różowe/czerwone oczy. Normalnie maskowane przez tęczówki naczynia krwionośne w oczach stają się widoczne. 
 

Albinizm to cecha recesywna, tak więc oboje rodzice muszą ją posiadać, by potomstwo mogło być także nią dotknięte. Ciekawym przypadkiem jest Snowflake, goryl albinos, którego rodzice przekazali mu gen, którego kopie  odnaleziono także w myszach, koniach oraz kurczakach. 
 

Leucyzm to cecha, gdzie skóra może produkować nieznaczną część pigmentu. Jednak nie na tyle dużą by zabarwić całe zwierzę. Przykładem jest Omo, biała żyrafa z rudą grzywą, której oczy jednak mają zwyczajny kolor. Jakiś czas temu zaobserwowano w Kolumbii małpy mające taką samą cechę. 
 

Trzecia cecha - izabelinizm - to przykład mutacji, w której barwnik usunięty jest z piór pingwinów. Co ciekawe zwierzęta z izabelinizmem produkują barwnik, jednak jest on "wysysany" z wytworów skóry, czyli piór.
 

Obejrzyjcie galerię przepięknych białych zwierząt.