Nurkowanie w Cenote Dreamgate to jeden z największych zaszczytów, jaki może spotkać nurka rekreacyjnego w trakcie wyprawy nurkowej do Meksyku, na Riviera Maya. Tutejsze formacje krasowe należą po prostu do najdelikatniejszych, staramy się zatem zabierać tutaj wyłącznie najlepiej opływanych nurków

Cenote Cristalino, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, nurkowanie jaskiniowe z ALPHA-DIVERS

 

Meksyk, a konkretnie półwysep Jukatan i Riviera Maya słyną z najbardziej niesamowitych cudów geologicznych, jakie stworzyła Natura. Cenoty to magiczne portale do wypełnionych kryształową wodą jaskiń, które ciągną cię tysiącami kiometrów pod powierzchnią półwyspu Jukatan. Nurkowanie w Meksyku, a konkretnie w Cenotach po prostu nie ma sobie równych. Aby zobczyć najpiękniejsze z miejsc trzeba wprawdzie ukończyć kurs nurkowania jaskiniowego. Jednak na Riviera Maya przygotowano kilkanaście tzw. tras kawernowych, gdzie tacy zwyczajni nurkowie rekreacyjni, w niewielkich grupach i pod baczną opieką nurków jaskiniowych mogą zaznać cenotowego szaleństwa. Najlepsze 12 tras składa się na tzw. Kawernową Koronę Jukatanu, najpiękniejsza z nich to niezaprzeczalnie Cenote Dreamgate.

Dreamgate - Brama Snów to najpiękniejsza kawerna na Riviera Maya. Pełno tu bardzo delikatnych formacji naciekowych, jak stalaktyty, stalagnaty, ale również i słomki (stalaktyty zastygłe w trakcie tworzenia, mające formę rureczek pustych w środku). Właśnie z tego względu nurkowanie w tym miejscu należy do szczególnie ryzykowanych dla dorba jaskini. Nurkowie muszą zaprezentować wcześniej doskonałą pływalność ponieważ połamane stalaktyty nie odrastają. Piękno Cenote Dreamgate uwiecznione zostałe w dokumencie telewizji BBC Planeta Ziemia "Jaskinie". Najpiękniejsze obrazy z Cenote Dreamgate zbaczycie jednak na filmie:

http://alpha-divers.pl/nurkowanie-cenote-dreamgate-film-nurkowy-upstream-2016/

Klub nurkowy ALPHA-DIVERS organizuje wyprawy na półwysep Jukatan, do Meksyku, Belize i Gwatemali, wyjazdy nurkowe na Riviera Maya oraz kursy nurkowania kawernowego i jaskiniowego w Meksyku. Każdego roku spędzamy w Meksyku trzy zimowe miesiące (najlepsza pogoda - pora sucha, przypominająca polski maj i czerwiec) oddając się naszym pasjom, jak nurkowanie, trekkingi przez tamtejszą dżunglę i zwiedzanie mezoamerykanskich ruin. Mezoameryka to moim zdaniem najciekawszy zakątek Świata.

 

Cenote Dreamgate, Riviera Maya, Jukatan, Meksyk, nurkowanie kawernowe z ALPHA-DIVERS