Alaska to największy stan USA. Na powierzchni 6 razy większej od powierzchni Polski jest ponad 3 tysiące rzek i jezior. Zwierzęta zamieszkujące ten stan doskonale przystosowały się do trudnych warunków panujących w Alasce. Ogromny obszar o chłodnym, morskim klimacie z mroźnymi zimami stał się domem dla wielu gatunków ryb, ssaków, gadów i ptaków. O ludziach zamieszkujących te ziemie przeczytasz tutaj.

Oto 7 gatunków zwierząt, które można spotkać na Alasce [zwierzęta Alaski]. 

Zwierzęta Alaski: Niedźwiedź grizli 

Alaska to kraj niedźwiedzi. Samych tylko grizli (Ursus arctos horribilis) jest tutaj pond 30 tys. To więcej niż łączna liczba niedźwiedzi grizli we wszystkich pozostałych stanach USA. Na Alasce można również spotkać niedźwiedzie czarne, niedźwiedzie kodiackie i – oczywiście – niedźwiedzie polarne zamieszkujące wybrzeża Oceanu Arktycznego. A także pizzly, czyli krzyżówkę grizli i niedźwiedzia polarnego

To właśnie wizerunek olbrzymiego grizli podrzucającego łososia w zimnym potoku stał się się obrazem, który natychmiast przywodzi na myśl Alaskę. Lokalni przewodnicy oferują specjalne wycieczki po Parku Narodowym Katmai położonym na południu stanu, gdzie grizli można zobaczyć w jego naturalnym środowisku i z bezpiecznej odległości. To ważne, bo niedźwiedzie grizli mają niezwykle wyczulony węch, który pozwala im wyczuć posiłek z odległości nawet kilku kilometrów. A że są to zwierzęta wszystkożerne, nie odmówią ryb, jak i świstaków, czy nawet większych zwierząt. Dzięki dużej prędkości (w biegu mogą osiągać ponad 50 km/godz) grizli równie skutecznie polują na karibu i renifery tundrowe. 

Grizli, czyli niedźwiedź szary, to podgatunek niedźwiedzia brunatnego. fot. Paul Souders/Getty Images

Co ciekawe, jak zauważyli badacze tych zwierząt, ocieplenie klimatu na Alasce ma wpływ na zmianę diety niedźwiedzi grizli. Z artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences" wynika, że grizli coraz rzadziej polują na łososie, a zamiast tego – coraz częściej jedzą owoce czarnego bzu. Wszystko dlatego, że cieplejsze wiosny sprawiły, że czarny bez zakwita znacznie wcześniej niż dotychczas. 

Zwierzęta Alaski: Łoś alaskański

Potężny, bo ważący 600 kilogramów (czyli dwa razy więcej niż niedźwiedź grizli) łoś alaskański (Alces alces gigas) to największy żyjący na świecie podgatunek łosia. Wbrew powszechnemu przekonaniu są wobec ludzi znacznie bardziej niebezpieczne niż grizli. Mimo że łosie zazwyczaj nie są agresywne, nigdy nie można być pewnym, czy spotkany osobnik nie jest głodny lub zmęczony. Na wszelki wypadek należy trzymać się od łosi z daleka, a w żadnym razie nie wolno go prowokować. 

Łosie również stają się ofiarą innych zwierząt. Na młode łosie polują niedźwiedzie i wilki. Przez lata polowali na nie również ludzi, widzą w ogromnych ssakach źródło mięsa i skóry, z której można wykonywać odzież i proste narzędzia. 

Łoś chroniący swoje młode przed atakiem wilków w Parku Narodowym Denali. fot. Patrick J. Endres/Getty Images

Same łosie są roślinożercami, choć apetytu nie można im odmówić. Jeden łoś dziennie przeżuwa aż 30 kilogramów liści, miękkich pędów i owoców. To 3 razy więcej jedzenia niż spożywa niedźwiedź grizzli. Nauczeni doświadczeniem Alaskańczycy zabezpieczają drzewa i krzewy owocowe (przede wszystkich jabłonie) w swoich ogrodach. Nierzadko słychać o ogromnych łosiach, które wkraczają do miast i potrafią pożreć całe krzewy. 

Zwierzęta Alaski: Bielik amerykański

Ptak, który stał się symbolem Stanów Zjednoczonych, jest na Alasce tak powszechny, że bez problemu każdy ma możliwość, aby go zobaczyć. To tam zresztą żyją największe osobniki bielika amerykańskiego (Haliaeetus leucocephalus). Samice osiągają nawet 7 kg masy, a ich rozpiętość skrzydeł przekracza 2,5 metra. Jeśli zobaczysz przelatującego wysoko na niebie bielika, pamiętaj, że – choć trudno w to uwierzyć – ptak jest znacznie większy od ciebie. O tym, jak fotografować bielika, radzi Adam Wajrak

Zarówno dorosłe osobniki, jak i młode ptaki żywią się przede wszystkim rybami. Dieta rybna stanowi około 70% całego pożywienia spożywanego przez bielika amerykańskiego. Zazwyczaj łowiąc ryby, chwytają je szponami wprost z powierzchni wody. Czasami podczas polowania w płytkiej wodzie, łapią ryby od razu w dzioby.

Bielik amerykański to jeden z symboli Stanów Zjednoczonych. fot. Josh Miller Photography/Getty Images

Żaden inny ptak, który żyje w Ameryce Północnej, nie buduje tak potężnych gniazd. Dom bielika amerykańskiego może mieć aż 4 metry głębokości, a zarazem 2,5 metra szerokości. Zdarza się, że samo gniazdo tego ptaka waży ponad tonę.