Problem w tym, że to, co działa na nich wcale nie musi sprawdzić się w waszym wypadku i mimo trudów i znoju (oraz odmawiania sobie kolejnych przyjemności życia) nie osiągniecie tego ukochanego i akceptowanego społecznie poziomu wymiarów, który wreszcie pozwoli wam poczuć się “wystarczającym”. 

Interesujące i nowe badanie przeprowadzli naukowcy z Oxfordu na dorosłych Brytyjczykach, którzy starają się gubić kilogramy na własną rękę. 

Jedna z jego autorek Jamie Hartmann-Boyce opracowała na podstawie wyników 10 strategii, które zdają egzamin.

 

10 strategii chudnięcia

1.

Szukaj informacji o dietach od sprawdzonych źródeł: naukowych, związanych z uczelniami, autoryzowanych przez ekspertów państwowych, lekarzy.

 

2.

Wyznaczaj sobie cele żywieniowe, ile będziesz jadł dziennie, w ciągu tygodnia. Możesz do tego użyć porcji, kalorii albo wartości odżywczych.

3.

Wyznacz sobie docelową wagę do osiągnięcia. Może to być cel na utratę w ciągu tygodnia, lub w dalszym terminie. Monitoruj i zapisuj postępy.

 

4.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem by wybierać zdrowsze produkty i potrawy.

5.

Pozbądź się z domu wszystkiego, co nie pasuje do planu żywienia. Dzięki temu nie będziesz walczył z pokusami. 

6.

Opracuj sposób radzenia sobie z sytuacjami, gdy masz ochotę na coś niezdrowego. Nie chodzi o to, by się zadręczać, ale by zyskać rozsądek. Szczególnie, że oczekiwanie na miły moment kulinarny może motywować do wytrzymania rygoru diety.

7.

Jeśli głód będzie nie do zniesienia, spróbuj gumy do żucia by odciągnąć myśli. Nie żuj jej jednak zbyt długo, bo to może pogłębić łaknienie.


8.

Po kolei, krok po kroku, wymieniaj produkty ze swojego jadłospisu z niezdrowych na zdrowe. Szukaj zamienników o niższej zawartości cukru.

9.

Śledź postępy i zmiany, sprawdzaj co jesz. W ten sposób będziesz miał wgląd do tego jak układa się ilość przyjmowanych kalorii. Nie zapomnij o śledzeniu także tego co pijesz. Regularnie wchodź na wagę. To pozwoli mierzyć ci postęp diety, a jednocześnie może pomóc w poznaniu rytmu swojego ciała. Przy okazji jeśli zobaczysz zmianę, może cię to zmotywować.

10.

Znajdź sposoby motywowania się. Mogą pomóc ci bliscy i przyjaciele, inne osoby, które chcą zrzucić. Możesz się także nagradzać za osiągnięcie celów. Lepiej jednak tego nie robić słodyczami, znajdź jakąś niespożywczą nagrodę – może kino, nowa gra, albo książka?

Błażej Grygiel

 

Źródło: Live Science / Conversation