Żyjąca wyłącznie na kilku skalistych, pozbawionych małych drapieżników wyspach Nowej Zelandii kakapo (Strigops habroptila) to najcięższa papuga świata. Nie umie latać i jest bardzo rzadka – na świecie pozostało tylko 125 osobników.
 

Egzystencja kakapo zależy od jagód rosnących na wysokich iglastych drzewach rimu – bez nich nie jest w stanie wychować piskląt. Jednak drzewo rimu może latami nie wytwarzać owoców. Jak wyjaśnił magazynowi "New Scientist" Andrew Digby, doradca naukowy New Zealand Department of Conservation, na wyspie zamieszkałej przez najwięcej kakapo owoce rimu dojrzały tylko dwa razy w ciągu ostatnich 30 lat.
 

Obrońcy przyrody już od roku 1989 starali się dostarczyć kakapo odpowiednik jagód rimu, ale okazało się to trudnym zadaniem. Zbytnia kaloryczność sprawiała, że wykluwały się głównie samce. Gdy było za dużo białka, samice przestawały jeść zanim zgromadziły dość wapnia do wytworzenia jaj.
 

Teraz Pamela von Hurst z Massey University w Auckland uważa, że znalazła brakujący składnik: witaminę D. Kakapo prowadzą nocny tryb życia i żywią się roślinami, a badania krwi wykazały u nich niski poziom witaminy D. – Witamina D jest konieczna do przyswajania wapnia z diety, a także odgrywa istotną rolę w produkcji jaj – powiedziała von Hurst.
 

Kiedy jej zespół przeanalizował jagody rimu, znaleźli duże ilości szczególnej postaci witaminy D. Wzbogacenie diety kakapo o tę witaminę może pozwolić papugom na rozmnażanie się w latach, kiedy rimu nie owocują.
 

Jednak w tym roku spodziewana jest obfitość owoców. Specjaliści mają nadzieję, że pojawi się nawet 25 piskląt.
 

Źródło: PAP