Świat Andrzeja Zawady

W 2011 roku Anna Milewska przekazała Fotoplastikonowi Warszawskiemu kolekcję ponad 500 stereoskopowych fotografii wykonanych przez męża - Andrzeja Zawadę (1928 – 2000).

Zawada przez około 40 lat pracował jako sejsmolog w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, był pionierem himalaizmu zimowego, autorem filmów i fotografii z wypraw wysokogórskich, współautor książek alpinistycznych. Jego prawdziwą pasją były góry. Kierował licznymi wyprawami wysokogórskimi, m.in. pierwszym wejściem na Kunyang Chhish (7852 m n.p.m. – 1971 r.), pierwszym zimowym wejściem na szczyt Noszak (7485 m n.p.m. - 1973 r.), pierwszym przejściem północnej ściany Koh-i Mandaras (6628 m n.p.m. - 1977 r.). W 1980 roku Zawada był kierownikiem wyprawy, która dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest, na przełomie 1984/85 prowadził również zimową wyprawę na Czo Oju, a w 1987/88 poprowadził pierwszą zimową wyprawę na K2.

 

Wietnam 57/58

Zdjęcia, które możemy oglądać w Fotoplastikonie Warszawskim do 18 listopada 2017 r. w ramach cyklu wystaw pt. „Świat Andrzeja Zawady”, dokumentują podróż Andrzeja Zawady do Wietnamu w 1957/58. Była to polska wyprawa geofizyczna do Wietnamu, zorganizowana w ramach III Międzynarodowego Roku Geofizycznego i stanowiła wielkie wyzwanie logistyczne. Nie bez znaczenia był dobór odpowiednich ludzi, specjalistów ze swoich dziedzin, cieszących się dodatkowo dobrym stanem zdrowia.

Andrzeja Zawada – taternik, ale również geofizyk pracował od 1954 roku, jako asystent prof. Stenza w Zakładzie Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1956 roku na stanowisku naukowo – technicznym w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Do komitetu organizacyjnego przyszłej wyprawy powołał go kierownik dr Roman Teisseyre. Była to pierwszą polska oficjalna ekspedycja w obszar tropików.

25 lutego 1957 roku z Gdyni wypłynął m/s "Generał Bem", z Andrzejem Zawadą na pokładzie. Po drodze, wyposażony w aparat stereoskopowy Zawada (dostał go od Danuty Szlajmer, ówczesej właścicielki Fotoplastikonu Warszawskiego), zdążył wykonać kilkaset fotografii, z miast i portów będących przystankami na trasie m/s "Generała Bema", do egzotycznego Wietnamu.

Tak powstały unikatowe, trójwymiarowe kolekcje: „Wietnam”, "Cejlon", "Indie" i "Chiny", które dziś Fotoplastikon udostępnia zwiedzającym. Wystawie towarzyszą liczne spotkania ukazujące sylwetkę tego wybitnego polskiego himalaisty. Zapraszamy!

 

"Świat Andrzeja Zawady"
Fotoplastikon Warszawski, 10:00 - 18:00

Wystawa objęta patronatem National Geographic.