„Chiny były zawsze jednym z najbardziej zaawansowanych pod względem naukowym i technologicznym krajów na świecie. Chińczycy dokonali wielu odkryć naukowych i wynaleźli znaczną ilość użytecznych narzędzi. Wystawa przybliży tę bogatą spuściznę kulturalno-techniczną Państwa Środka” – powiedziała PAP Joanna Hołda z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
 

Na wystawie można zobaczyć modele i kopie wynalazków pochodzących z pierwszych stuleci naszego wieku, między innymi sejsmografu, maszyny samosterującej, globusa nieba, latawca czy dżonki, czyli starożytnego chińskiego żaglowca. Będzie można także podziwiać przedmioty związane z produkcją brązu, papieru, porcelany i jedwabiu.
 

„Każdy, kto pragnie zrozumieć Chiny, dzięki wystawie będzie mógł szerzej spojrzeć na tę jedną z najbardziej zdumiewających i niezwykłych cywilizacji globu” – dodała Hołda.
 

Jednym z ciekawych eksponatów jest replika sejsmografu wynalezionego w Chinach podczas panowania Wschodniej Dynastii Han w latach 25 n.e. do 220 n.e. W Europie sejsmograf zastosowano dopiero w 1703 r. Pierwszy na świecie sejsmograf został wykonany przez chińskiego uczonego Zhang Henga. Urządzenie to metalowa waza, dekorowana na zewnątrz pełnoplastycznymi rzeźbami ośmiu smoków wskazującymi osiem różnych kierunków świata. Wewnątrz urządzenia znajduje się działający na zasadzie odwróconego wahadła czujnik wykrywający trzęsienia ziemi.
 

W dziale poświęconym działaniom wojennym można podziwiać model kuszy, miecz chiński oraz dowiedzieć się o historii wynalezienia prochu strzelniczego. W innym dziale poświęconym wynalezieniu papieru i druku można oglądać modele chińskich latawców, papierowe pieniądze, chińskie karty do gry, książki chińskie z końca XIX w., ruchome czcionki czy pędzle do kaligrafii.
 

Prezentowane na wystawie eksponaty zostały udostępnione przez Europejsko-Azjatycką Fundację Edukacji Biznesowej.
 

Wystawę w Domu Gotyckim oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu będzie można zwiedzać do 3 kwietnia.
 

Źródło: PAP