Laureatką tegorocznego Złotego Pióra jest Olga Dębicka, dziennikarka i pisarka od lat związana z "National Geographic Polska", "National Geographic Traveler" i "Kaleidoscope". Uwielbia bałkańskie rytmy, stąd pomysł na karnawałowy tekst w styczniowym "Kaleidoscope" - magazynie pokładowym samolotów LOT.   Artykuł "Karnawał po bałkańsku - feta z rakiją w Rijece” został wyróżniony spośród 556 artykułów i reportaży na temat Chorwacji opublikowanych w Polsce w ubiegłym roku. Organizatorzy nagrodzili w tym roku dziennikarzy z 18 krajów. Oceniano publikacje prasowe, reportaże telewizyjne, audycje radiowe oraz blogi. Uroczystość wręczenia chorwackich nagród Złote Pióro (Golden Pen - Top Journalist Award) odbyła się w pałacu Dverce w Zagrzebiu. Nagrody w plebiscycie przyznaje Minister Turystyki Chorwacji i  Chorwacka Wspólnota Turystyczna (Croatian Tourism Board).

Gratulujemy!

 


Olga Dębicka

Dziennikarka, pisarka, podróżniczka. Autorka książek m.in. Marka Hłaski widzenie świata,  Fotografie z tłem. Publikowała od Dziennika Bałtyckiego  po Dialog Deutsch-Polnisches  Magazin, przez 12 lat  związana z portalem z portalem Wirtualna Polska. Obecnie od ponad 15 lat stały współpracownik National Geographic.

Laureatka nagród dziennikarskich i   literackich m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015.

Prywatnie mama małoletniego Kosmy, mieszka w Gdyni.