Na terenie pięciu beskidzkich gmin tj. Wisły, Ustronia, Szczyrku, Brennej i Istebnej rusza właśnie wyjątkowa akcja promocyjna pod nawą „Funty Zbójnickie”. W każdej z tych miejscowości wprowadzono do obiegu odrębny pieniądz lokalny, który będzie można otrzymać w formie reszty lub też zapłacić nim w kilkunastu punktach honorujących. Nietypowa promocja potrwa tylko do 3 marca 2010 roku.

Technicznie ujmując każdy Funt Zbójecki to żeton o średnicy 27 mm wykonany z dwukolorowego bimetalu (alpaka i mosiądz). Niski nakład, jaki przewidziano: po 5000 sztuk w Wiśle, Ustroniu i Szczyrku oraz po 3000 sztuk w Brennej i Istebnej, jest kierowany do mieszkańców, turystów i zbieraczy.

Postanowiliśmy wypuścić kolejne monety, po tym jak wprowadzone na początku tego roku Funty Wiślańskie, Ustrońskie i Szczyreckie okazały się strzałem w dziesiątkę! Wartość kolekcjonerska monet wprowadzonych w lutym 2009 jest obecnie sporo wyższa w stosunku do przyjętego wówczas kursu wymiany – przekonuje Marcin Żyła z Mennicy Łebskiej, organizator akcji.

Funty Zbójnickie nie są prawnym środkiem płatniczym, są natomiast bonem towarowym w formie żetonu akceptowanym w wybranych obiektach handlowo-usługowych, które zgodziły się na udział w akcji. Każdy z beskidzkich przedsiębiorców liczy na powiększenie sprzedaży swoich produktów i usług, ponieważ aby móc otrzymać funta trzeba dokonać dowolnego zakupu, a sprzedawca na życzenie klienta wyda specyficzną monetę w formie reszty. Kurs ustalono na stałym poziomie, a więc 1 Funt Zbójnicki to równowartość 10 zł. Można również zapłacić tymi okazjonalnymi „pieniążkami” w wymienionych firmach, ale chętniej jednak zabierane są jako limitowane pamiątki z Beskidów, czy okazy kolekcjonerskie.

To kolejna niecodzienna akcja promocyjna dla naszego regionu, poszczególnych gmin Beskidzkiej Piątki, jak również dla przedsiębiorców twierdzi Wojciech Rozkoszny z wiślańskiego Centrum Rezerwacji Noclegów - współwłaściciel jednego z punktów honorujących Funty Zbójnickie. Z poprzedniej akcji byliśmy bardzo zadowoleni, przyniosła ona naszemu punktowi wymierne korzyści nie tylko finansowe, ale i marketingowe, dlatego liczę na podobne efekty obecnie dodaje Rozkoszny.
   
Funty Zbójnickie z Beskidów są początkiem większej serii "Zbójów i Harnasi", w sumie około 20 monet, które wydane zostaną w ciągu najbliższych lat promując również inne miasta i wsie znajdujące się u podnóży Tatr, Beskidów i Karpat. Motywami łączącymi kolekcję będą wizerunki góralskich rozbójników i harnasiów oraz charakterystycznych dla każdej gminy obiektów atrakcyjnych turystycznie.

Więcej informacji na temat monet i całej akcji promocyjnej na stronie internetowej: www.funty-zbojnickie.pl

Funty Zbójnickie z Wisły:
Awers: Wodospad na Białej Wisełce wypływający z stoku Baraniej Góry (1220 m
n.p.m.). W późniejszym biegu tworzący razem z Czarną Wisełką źródło rzeki Wisły.
Rewers: Wizerunek Janka Gonioła i Macieja Hajdysa z Wisły, zbójników należących do bandy Proćpaka – Jerzego Fiedora, będących jego zastępcami.

Funty Zbójnickie z Ustronia:
Awers: Uzdrowisko Ustroń, jedna z kilku „Piramida - Sanatorium”.
Rewers: Wizerunek Janka Kulika z Ustronia, zbójnika należącego do bandy Proćpaka działającego terenie Żywiecczyzny w drugiej połowie XVIII wieku.

Funty Zbójnickie ze Szczyrku:
Awers: Półtora kilometrowa trasa narciarska – Bieńkula. Owiana legendą i słusznie nazywana przez narciarzy najtrudniejszą w Beskidach.
Rewers: Wizerunek trzech braci Klimczaków: Wojciecha, Jana i Mateusza, hetmanów zbójnickich, grasujących na ziemiach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego w drugiej połowie XVII wieku. W 1655 roku.

Funty Zbójnickie z Brennej:
Awers: Przydrożna kapliczka - symbol spokoju ducha, kultury i sztuki ludowej. Jedna z piękniejszych, jakie można spotkać w Beskidach.
Rewers: Wizerunek hetmana zbójeckiego Sebastiana Burego, przewodzącego licznej grupie, siejącej postrach na terenie Podbeskidzia, w pierwszej połowie XVII wieku.

Funty Zbójnickie z Istebnej:
Awers: Kurna Chata rodziny Kawuloków, wybudowana w 1863. Obecnie stanowi muzeum zabytkowych sprzętów góralskich i instrumentów muzycznych.
Rewers: Jerzy Fiedor, czyli Proćpak (Kroćpak) z Kamesznicy, przywódca blisko 200-osobowej grupy zbójników z terenów Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Punkty handlowo-usługowe honorujące Funty Zbójnickie:
Wisła:

 • Wistour – Centrum Rezerwacji Noclegów, ul. Wodna (naprzeciwko dworca PKP), Wisła Centrum, tel.: 33 855 21 67;
 • Sklep Sztuka Ludowa – Złotnik – Zegarmistrz, ul. 1 Maja 62, Wisła Centrum;
 • Apropo Shisha Pub, ul. 1 Maja 56 (obok budynku Poczty), Wisła Centrum;
 • Księgarnia D. M. Troszok, ul. 1 Maja 53, Wisła Centrum;
 • Kawiarnia K-120, Skocznia Narciarska im. A. Małysza, Wisła Malinka;
 • Pamiątki Regionalne, parking pod Skocznią Narciarską im. A. Małysza, Wisła Malinka.
Ustroń:
 • Informacja Turystyczna, ul. Rynek 2, Ustroń Centrum;
 • Sklep Zibi Hit, ul. Lecznicza 3, Ustroń Centrum.
Szczyrk:
 • Gościniec Salmopolski, ul. Wiślana 56a, Szczyrk;
 • Sław-Ski, Szczyrk, ul. Leśna 2a, Szczyrk;
 • FOTO Lewicki, ul. Beskidzka 12 (CH Żylica, I piętro), Szczyrk Centrum;
 • Wieczorek Serwis Narciarski, ul. Narciarska 8, Szczyrk;
 • Zajazd Beskid, ul. Beskidzka 191, Szczyrk;
 • Kawiarnia pod Brennicą, ul. Narciarska 11; Szczyrk.
Brenna:
 • Sklep Spożywczy, ul. Bukowa 103, Brenna;
 • Restauracja "Pod Przyłazem", ul. Leśnica 107, Brenna;
 • Karczma "Na Kamieńcu", ul. Huta 15, Brenna;
 • Ośrodek w Dolinie Leśnicy, ul. Leśnica 153, Brenna.
Istebna:
 • Sklep Spożywczy "U Gazdy" ,Istebna 1000 (obok Urzędu Gminy);
 • Chata Kawuloka, Zuzanna Kawulok, Istebna 824;
 • Zajazd Hadamówka, Istebna 1331;
 • Sklep Góralski, Koniaków 33.