Najstarsza impreza branżowa w Polsce po raz kolejny stanie się świętem wszystkich osób, których pasją jest uwiecznianie rzeczywistości w kadrze zdjęciowym i filmowym. Tegoroczna edycja to przede wszystkim możliwość zobaczenia nowości światowych i polskich producentów sprzętu i usługodawców. FVF 2013 to również unikalna oferta możliwości poszerzenia swoich umiejętności i wiedzy na zajęciach warsztatowych i seminariach, oraz okazja do obcowania ze sztuką fotografii. Targi odbędą się w hali CKW przy al. Politechniki 4.

W tegorocznej edycji potwierdziło udział 151 światowych i polskich wystawców. Jak co roku zwiedzający będą mogli zapoznać się z produktami i usługami firm z branży foto, filmowej, oraz wprowadzonej w ubiegłym roku postprodukcji obrazu i tegorocznej nowości - sprzętu i programów do nagrywania i obróbki dźwięku.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

Targom FILM VIDEO FOTO tradycyjnie już towarzyszy wiele warsztatów, seminariów, prezentacji oraz spotkań, skierowanych zarówno do osób profesjonalnie zajmujących się fotografią i filmem, jak i do amatorów tych sztuk.

Warsztaty fotografii kulinarnej
- jak tworzyć apetyczne kreacje i komponować smaczne kadry podpowiedzą Małgorzata Minta - dziennikarka i blogera kulinarna (Gazeta Wyborcza, Palce Lizać, Magazyn Smak, Minta Eats) i Maciej Zieliński (Digital Camera Polska).
Spotkania z: Tomaszem Tomaszewskim, Jackiem Boneckim, Markiem Poźniakiem, Krzysztofem Niesporkiem oraz Stanisławem Puszczyńskim, organizowane przez firmę SONY.
Portret - presja ludzi, presja czasu - zajęcia warsztatowe przygotowane przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. W trakcie spotkania uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak wykonać zdjęcia portretowe w trudnych warunkach oświetleniowych.
Portret artystyczny - drugie warsztaty przygotowane przez ŁTF poprowadzi Tomasz Sobczak, który przybliży uczestnikom tajniki portretu artystycznego.
Współczesny reportaż w zestawieniu z klasycznymi gatunkami - zajęcia przygotowane przez Warszawską Szkołę Reklamy. Spotkanie przybliży jego uczestnikom współczesnych twórców reportażu i dokumentu, oraz przypomni dzieła klasyków gatunku.
Fotografia wysokich rozdzielczości tonalnych HDR w praktycznych zastosowaniach - warsztaty pod patronatem Świata Obrazu poprowadzi Andrzej Mroczek, autora bestsellerowej pozycji "Książka o fotografowaniu" i "Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR".
Warsztaty fotografii X  - warsztaty przygotowane przez Optyczne.pl dotyczyć będą zarówno portretu, jak i zdjęć reportażowych. Podczas spotkania Robert Olech zaprezentuje aparaty Fujifilm serii X z X-Pro1 na czele
Lumix Street Photo - na warsztatach przygotowanych przez firmę Panasonic przybliżone zostaną tajniki fotografii reporterskiej. Opowie o niej redaktor Digital Foto Video - Norbert Gajlewicz. Po wykładzie wraz z uczestnikami warsztatów wybierze się na godzinny plener fotograficzny.
Zasady montażu filmowego dla fotografów - kompozycja kadru i barwy zyskują, gdy za film zabiera się fotograf. Tracą jednak sklejki kolejnych ujęć i kompozycja całego utworu. Można to jednak zmienić, stosując się do kilku, jak się zdaje, prostych zasad, które przedstawi uczestnikom Artur Waczko z Warszawskiej Szkoły Reklamy.
Magia After Effects - warsztaty z wykorzystaniem Adobe After Effects CS5 oraz Premiere PRO CS5 - w trakcie szkolenia Computer Arts Jerzy Drozda z eduweb.pl  przedstawi  najbardziej pożądane techniki pracy z materiałem wideo, jak również tajemnice postprodukcji oraz tworzenia efektów wizualnych.
Canon EOS Cinema - Rober Wożniak z Canon Polska zaprezentuje przełomową, profesjonalną linię kamer HD Cinema EOS System łączącą sprawdzoną technologię wideo firmy Canon, oraz wieloletnie doświadczenie w dziedzinie tworzenia obiektywów z kreatywnymi możliwościami Systemu EOS.
Korekcja zdjęć w Photoshop i Camera RAW - szkolenie Cyfrografia.pl w formie projekcji filmów instruktażowych będzie kładło nacisk na praktyczne umiejętności, użyteczne dla posiadaczy cyfrowych aparatów fotograficznych, umożliwiających zapisywanie zdjęć w surowych plikach RAW.
Magia Photoshopa - warsztaty z wykorzystaniem Adobe Photoshop CS5 - podczas warsztatów zaprezentowane zostaną najnowsze narzędzia i techniki pracy z programem Photoshop CS5 pod kątem edycji fotografii oraz ich publikowania w formie multimedialnej galerii na stronie WWW.
Cyfrowa obróbka zdjęć na potrzeby fotografii reklamowej - Cezary Szulc z WSR powie jak ważna jest świadomość sprzętu, na którym się pracuje, a także sposobów analizy i doboru plików źródłowych.
Panel prawny FOTOGRAFOWANIE I FILMOWANIE - ZASADY I OGRANICZENIA PRAWNE .Podczas targów odbędzie się wykład dotyczący kontrowersyjnego tematu zakazu fotografowania. Magazyn Film & TV Kamera zaprosił jedną z najlepszych polskich kancelarii prawnych zajmujących się prawami autorskimi - Kancelarię Prawną Bukowski i Wspólnicy.
Osoby, które przyjadą do Łodzi, aby zapoznać się z nowościami do nagrywania i obróbki dźwięku będą mogły również uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Estrada i Studio, które nauczą produkcji muzycznej od podstaw .

Podobnie jak w ubiegłym roku, organizator - Międzynarodowe Targi Łódzkie - wraz z partnerami i wystawcami FVF 2013 przygotowali cykl wystaw fotograficznych, z którymi zwiedzający targi będą mogli zapoznać się foyer Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego. Na targach swoje prace zaprezentują:

Bartłomiej Talaga, Interior / Exterior - autor brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach fotografii min.: w Kolonii, Bratysławie, Łodzi, Bydgoszczy. Jest autorem albumu "Wymiar Ciszy". Jego prace znajdują się w kolekcji Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi.

Izabela Urbaniak,
Mieszkam tutaj - wystawa przygotowana przez Fotpolis.pl. Seria "Mieszkam tutaj" to socjologiczne portrety mieszkańców kilku regionów Polski. Autorka prac, zdobywczyni Grand Prix pięcioboju fotograficznego Fotopolis będzie również prowadzić na FVF warsztaty z portretu artystycznego.

Fotofestiwal 2013 na targach FILM VIDEO FOTO - Podczas tegorocznej edycji targów FVF, Fotofestiwal zaprasza na prezentację zdjęć finalistów konkursu Grand Prix Fotofestiwal 2012. Grand Prix to jeden z najważniejszych elementów  Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

OBLICZA ŁODZI - Reminiscencje - Wystawa ta jest tylko częściowym efektem organizowanego od siedemnastu lat Konkursu Fotograficznego, od kilku lat uznawanego za najważniejszy łódzki Konkurs Fotograficzny dla osób, które w sposób amatorski zajmują sie fotografią. Na targach zaprezentujemy malutki fragment całości nagrodzonych prac. Prezentowane będą zdjęcia autorów, wybrane z zestawu prac zakwalifikowanych do wystaw pokonkursowych Oblicza Łodzi, będącej efektem zeszłorocznej edycji Konkursu Fotograficznego dla amatorów. Więcej informacji

Na targach FVF 2013 będzie można również zobaczyć zdjęcie Marcina Ryczki A Man Feeding Swans in the Snow, które na początku bieżącego roku zrobiło zawrotną karierę na portalach społecznościowych, a później w mediach. Było publikowane m.in. przez The Guardian, Der Spiegel, Yedioth Ahronoth, La Repubblica oraz TheTelegraph. Historia fotografii wykonanej 24 stycznia 2013 r. z Mostu Grunwaldzkiego w Krakowie jest już dla wielu pasjonatów fotografii źródłem inspiracji i motywacji.

Więcej informacji na temat targów w Łodzi można znaleźć na stronie www.targi.lodz.pl