W ramach Projektu Asasif  od trzech lat prowadzą prace na jednej z największych nekropoli starożytnego świata, w Tebach Zachodnich. 
 

Badacze z Wrocławia wykorzystują nowoczesne technologie dokumentacji. Grobowce oraz zabytki dokumentowane są techniką fotoskanowania, dzięki czemu uzyskuje się wirtualny obraz trójwymiarowy. Kolejnym etapem działań zespołu jest przedstawienie w sposób rzeczywisty dokumentowanych obiektów.
 

Na wystawie nie zabraknie obiektów odtworzonych z pomocą druku 3D - będzie można ich dotknąć! Warto wypatrywać eksponatów oznaczonych hasłem: Prosimy dotykać!
 

Na wystawie zobaczyć będzie można najpiękniejsze eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie, w tym mumię ludzką oraz mumię sokoła. Natomiast główna atrakcją wystawy będzie pełnowymiarowa rekonstrukcja dekorowanej komory grobowej, badanej w Egipcie przez wrocławskich archeologów!
 

    Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, oddział we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. Sponsorami wystawy są m.in. Parejo!, Plotboxx Werbtechnik oraz Uniwersytet Wrocławski. Imprezie patronują: Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz National Geographic Polska.
 

Wystawę można oglądać do 10 stycznia przyszłego roku. 
 

Polskie badania w Egipcie
 

Badania wykopaliskowe wrocławskich archeologów pod nazwą Projekt Asasif prowadzone są w nekropoli tebańskiej w Egipcie od 2013 roku. Prace kierowane przez naukowców z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego realizowane są przy współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w ramach Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari.  
 

Obszarem działań jest nekropola Asasif-Północny (Teby Zachodnie), położona w sąsiedztwie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Na terenie tym w okresie Średniego Państwa (2055 – 1773 p.n.e.) powstały obszerne założenia grobowe, w których pochowani zostali najważniejsi egipscy dostojnicy (ministrowie) czasów XI i XII dynastii. Celem naszego zainteresowania są zarówno dziedzińce otoczone kamiennymi i ceglanymi murami zlokalizowane na stoku, jak i wykute w skałach grobowce, sięgające niekiedy 30-40 m w głąb góry.