31 marzec – 15 maj 2012

wernisaż wystawy:  31.03 godz. 17.00


patronat medialny: National Geographic Polska        

Wystawa „Przewodnicy dusz” Marty Rosolskiej to kolekcja czarno – białych fotografii, przedstawiających szamanów z Tuwy w trakcie rytuałów z bębnem. Są tu zarówno statyczne portrety, z których postaci spoglądają hipnotycznym, nieobecnym wzrokiem - jak i dynamiczne sylwetki uchwycone w transowym tańcu.

Prace prezentowane w Galerii AMITU to część wielkoformatowej ekspozycji, którą można było oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie w październiku ubiegłego roku. Towarzyszyła ona „ X Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań Szamanologicznych”.

Republika Tuwy to azjatycka kraina granicząca z Mongolią, stanowiąca część Federacji Rosyjskiej na południu Syberii. Zamieszkuję ją ok. 250 tys. tuwińców. Od roku 1993 obserwuje się odrodzenie szamanizmu. Wtedy to powstał związek szamanów „Düngür”, który uruchomił centra uzdrawiania w Kyzył – stolicy Republiki.

Jak to ujmuje Mihaly Hoppal* „szamani syberyjscy są nie tylko przewodnikami dusz zmarłych, lecz przez obecność przy narodzinach, wprowadzają również dusze do świata żywych”.

Kuratorka wystawy "Użyczone dusze. Portrety tuwinskich szamanow w fotografice Marty Rosolskiej" w PME- Elvira Eevr Djaltchinova-Malets - uzasadniała: „Autorka portretów w pewnym sensie przełamała tabu w niezłomnej tradycji samych portretowanych: fotografowanie szamanów jeszcze kilkadziesiąt lat temu w samej Tuwie mogło się skończyć tragiczne dla każdego, kto chciałby wykonać zdjęcia z ukrycia. Robienie zdjęć w tej kulturze równoznaczne było „kradzieży duszy”.

Szamani tuwińscy wierzą w posiadanie wielu dusz. Jedną z nich postanowili „użyczyć” Marcie Rosolskiej i pozwolić na jej uwiecznienie w warunkach studyjnych. Rangę fotografii podkreśla format, w którym są prezentowane prace (160x110 cm). Postaci są zbliżone do naturalnych rozmiarów.

Marta Rosolska (ur. 1976, Warszawa) magister ekonomii. Studia fotograficzne w Warszawskiej Szkole Fotografii Mariana Schmidta. Przez kilka lat pływała i pracowała jako fotograf dla Princess Cruises Line. Podczas podróży spotkała amerykańskiego fotografa, Dan'a White'a (laureata nagrody Pulitzera), który zaprosił ją na naukę  w Kansas City w USA. W czasie pobytu w Stanach zaczęła się skupiać na sztuce tworzenia portretów, w szczególności zainteresowała ją antropologia wizualna. W swojej fotografii stara się pokazywać prawdziwych ludzi, łącząc ich wizerunki z  pochodzeniem. Przez obraz i ceremonie: modły, taniec, muzykę itp., próbuje pokazać ich duchowość i pasje.

Dwie najważniejsze kolekcje zdjęć powstały przy współpracy z Uniwersytetem Indiańskim  Haskell w Lawrence, Kansas i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Jej prace można znaleźć w galeriach i kolekcjach prywatnych w Polsce, USA, Islandii oraz Rosji.

Wystawy indywidualne:
30.10- 30.11. 2010 Art Gallery Fold, Reykjavik, Islandia, „Spirit of the east and west”
5 – 19.10.2011 Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa “Użyczone dusze”
01.11. 2010 Stała ekspozycja w galerii „West South West” , Denver, Colorado, USA

http://www.martarosolska.com/