Wybór zdjęć obejmuje głównie sceny z codziennego życia, portrety anonimowych ludzi -  No i jednego psa – dodaje Chris Niedenthal.
Są to zdjęcia nie tylko z ówczesnej PRL, ale także z Rumunii, Związku Radzieckiego, Węgierskiej Republiki Ludowej i NRD.

fot. Chris Niedenthal, Syfoniarz, Budapeszt, Wegry 1988 - Dla większości ludzi, żyjących w epoce PRL, nie były to oczywiście zbytnio ciekawe czasy. Ale dla młodego przybysza z Londynu, który nie wypuszczał z rąk aparatu fotograficznego takie właśnie one były.
Dlaczego 1973-1989?
- Powyższe daty wyznaczają ważny etap w mojej pracy. Rok 1973 - tego roku przyjechałem do Polski na kilka miesięcy, ale tak się złożyło, że jestem tu nadal, już ponad 40 lat.  Rok 1989 - rok politycznej transformacji w Polsce i w większości krajów we Wschodniej Europie. (…) Koniec pewnej epoki, którą do czasu owej transformacji starałem się uchwycić na pokazywanych fotografiach – wyjaśnił sam autor.

fot. Chris Niedenthal, Rumunia, Bukareszt, 1978

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, w rodzinie polskiej; od wielu lat - po przyjeździe do Polski "na kilka miesięcy" w 1973r. - mieszka i pracuje w Polsce. Do 1984r. fotograf tygodnika “Newsweek” w Polsce, a od 1985r. fotoreporter kontraktowy tygodnika „Time”, dla którego fotografował wydarzenia w całej wschodniej Europie. Laureat World Press Photo 1986 za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej Janosa Kadara. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 10 stycznia o godzinie 18.00 w Ney Gallery&Prints, ul. Spokojna 7/2, Warszawa. Wstęp wolny.