Po pierwsze: odpowiedni rower 

Najważniejsze jest to, aby rower na który postawimy był wygodny i mimo że może zabrzmieć to dość banalnie, jest to jeden z najważniejszych czynników, jaki będzie miał wpływ na jakość naszej wyprawy. Bardzo mocno wpływa na to rama oraz geometria, czyli pozycja, w jakiej jest nam najwygodniej. 

Dobry rower wycieczkowy powinien ponadto posiadać wygodne chwyty na kierownicy i siodełko oraz jakościowe opony. Bardzo ważną kwestią jest także nasza umiejętność jego naprawy. Przed wyruszeniem w trasę, koniecznie nauczmy się przynajmniej tych podstawowych, albo zdajmy się na towarzyszów podróży po uprzednim upewnieniu się, że posiadają takie umiejętności.

Po drugie: wizyta u lekarza i kondycja

Istotne jest to, aby wykonać podstawowe badania i zweryfikować stan zdrowia. Nie zapomnijmy także o wizycie u dentysty - nie ma nic gorszego niż nagły ból zęba w trasie. 

Odpowiednie przygotowanie kondycyjne, to kolejny najważniejszy punkt na liście pt. jak przygotować się do wyprawy rowerowej. Bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni rąk, nóg oraz pośladków. Treningi należy dopasować do indywidualnych predyspozycji zdrowotnych, jak również możliwości kondycyjnych. Ważne jest też to, aby wspomóc się zdrową, zbilansowaną dietą pełną wartości odżywczych oraz piciem wody. 

Po trzecie: zestaw najpotrzebniejszych rzeczy

Kompletowanie bagażu musi być przemyślane. Warto skupić się na absolutnie najbardziej potrzebnych rzeczach. Wśród nich: kilka sztuk bielizny (najlepiej termoaktywnej), odzież sportowa, zestaw ubrań codziennych (w końcu nie będziemy spędzali całego czasu na rowerze), kurtka, lekkie rozpinane bluzy, ciepły polar. Na wyprawach bardzo sprawdza się tak zwany zestaw na cebulkę - zestawmy więc kilka kompletów warstw, od najcieńszej, do najgrubszej, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Nie zapominajmy zabrać ze sobą sakwy, jednak nie praktykujmy trzymania w niej duetu narzędzi z żywnością. Potrzebny będzie także niewątpliwie bidon.  

Oczywiście przed wyruszeniem w trasę, należy ją odpowiednio zaplanować. Koniecznie zweryfikujmy jej poziom trudności, sprawdźmy dostęp do sklepów, noclegów i ewentualnej pomocy medycznej. Oczywiście niespodziewane zwroty akcji muszą być brane pod uwagę, są wpisanie w każdą podróż, niemniej warto wcześniej się do nich przygotować. Kto wie, może kolarstwo stanie się naszą pasją, a to już krótka droga chociażby do wystartowania w Tour de Pologne Amatorów, a ponadto do planowania kolejnych wypraw.