Shisha Pangma - 8027 m (wg innych źródeł również 8013 m) – to najniższy (czternasty) z ośmiotysięczników i najpóźniej zdobyty, bo dopiero w 1964 roku. Szczyt położony jest całkowicie w Tybecie (po stronie chińskiej) w paśmie Himalajów i dlatego też, tak często trudno dostępny.

Przez wiele lat Shisha Pangma znana była pod sanskrycką nazwą Gosainthan, co oznacza Miejsce Świętych. Przyjmuje się, że nazwa góry wiąże się z jej położeniem w pobliżu świętego jeziora Hindusów, które znajduje się przy granicy po stronie nepalskiej. Ma też swoja tybetańską nazwę: Grań nad Trawiastą Równiną oraz chińską: Zła Pogoda (nazwa nawiązuje do gwałtownych zjawisk atmosferycznych występujących w okolicy tego odosobnionego szczytu).

Polskie wejścia na główny wierzchołek Shisha Pangma:
1987 - Ryszard Warecki, Wanda Rutkiewicz – pierwsza Polka na szczycie (droga normalna)
1987 - Artur Hajzer, Jurek Kukuczka (nowa droga zachodnią granią); dla Jurka Kukuczki był to
           14-sty, ostatni ośmiotysięcznik w Koronie Himalajów
1993 - Piotr Pustelnik (droga słoweńska)
1993 - Krzysztof Wielicki (nowa droga na południowej ścianie, samotnie)
1996 – Jacek Berbeka
2005 - Piotr Morawski (pierwsze zimowe wejście na szczyt; droga słoweńska)

Warto też wspomnieć o nowej trudnej drodze Wojtka Kurtyki w 1991 roku na południowej ścianie, ukończonej na środkowym wierzchołku Shisha Pangma.

Shisha Pangma oprócz wierzchołka głównego (main summit) posiada również dwa inne wierzchołki: wierzchołek środkowy (middle summit) oraz wierzchołek centralny (central summit). Na wierzchołku centralnym o podawanej wysokości od 7996 m do 8006 m, leżącym najbardziej na zachód, kończy wspinaczkę wielu alpinistów, nie dochodząc do głównego szczytu.

Wejście na szczyt przewidziane jest ścianą północną (drogą Chińczyków). Baza zostanie założona na wysokości około 5 tys. m, zaś baza wysunięta na 5680 m; następnie zostaną założone trzy obozy w drodze do wierzchołka. Kinga wyrusza na wyprawę wraz australijskim wspinaczem Andrew Lockiem, dla którego Shisha Pangma będzie ostatnim ośmiotysięcznikiem w Koronie Himalajów.