Organizatorzy festiwalu Brave od kilku lat prezentują ginące tradycje i rytuały, walcząc przeciwko wypędzaniu ich z kultury, a tym samym dbając o światowe niematerialne dziedzictwo kulturowe. W programy kolejnych edycji imprezy wpisywane są wydarzenia, które znajdują się na oficjalnej Liście Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W tym roku były to azerskie pieśni mughan, wykonywana przez światowej sławy muzyka Alima Qasimova. Tegoroczny festiwal, podobnie jak jego ubiegłoroczna edycja, został objęty patronatem UNESCO, a wizyta przedstawicieli tej ważnej światowej organizacji bez wątpienia potwierdza jego rangę i niezwykłą rolę w zakresie kultury.

Goście spędzą we Wrocławiu dwa dni, spotkają się z m.in. z dyrektorem artystycznym Festivalu Brave – Grzegorzem Bralem,  odwiedzą Halę Stulecia oraz wezmą udział w  koncercie Toumani Diabete w Teatrze Muzycznym Capitol.

Mechtild Roesler, która pełni w UNESCO obowiązki Kierownika Sekcji Europy i Ameryki Północnej, związana jest z tą organizacją od 1991 roku. Zajmuje się głównie światowym dziedzictwem kulturalnym, jego ochroną i utrzymaniem. Organizuje międzynarodowe konferencje poświęcone tym zagadnieniom, wykłada także na uczelniach wyższych, m.in. na Uniwersytecie w Cottbus w Niemczech. Do tej pory opublikowała 7 książek i ponad 50 artykułów, stale współpracując z trzema międzynarodowymi czasopismami.

Sławomir Ratajski – Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, odpowiada za realizację różnorodnych działań UNESCO w Polsce. Komitet ten pełni funkcje doradczą, edukacyjną, koordynacyjną oraz informacyjną w zakresie kultury, sztuki, nauki oraz praw człowieka.

Organizatorzy Festivalu Brave, obok artystycznego i duchowego wsparcia jakim do tej pory obdarzają dzieci z Ugandy, postanowili im pomóc także w bardziej namacalny sposób. W Centrum Festiwalowym na wrocławskim Rynku rozpoczęła się zbiórka ubrań i będzie trwała aż do soboty. Możliwe jest również udzielenie pomocy finansowej, przeznaczonej na edukację małych mieszkańców Ugandy – na roczną naukę w szkole dla jednego ucznia wystarczy bowiem tylko ok. 100 dolarów!

Już rok temu podczas Brave Festival mogliśmy podziwiać młodych tancerzy z Ugandy. W miniony poniedziałek czwórka dzieci, biorących udział w tegorocznym projekcie Brave Kids, zaprezentowała swoje taneczne umiejętności na wrocławskim rynku. Codziennie, wraz z innymi dziećmi z Nepalu i Polski, aktywnie biorą udział w warsztatach, aby podczas koncertu finałowego wspólnie wystąpić na letniej scenie Teatru Lalek. Dla Esther, Derricka, Fahadhi i Erica przyjazd do Polski to wielka przygoda, możliwość przyjrzenia się z bliska innej kulturze i obyczajom. Niestety wielu ich rówieśników nie otrzymało takiej szansy. Znaczna część dzieci w Ugandzie zmuszonych jest do życia w trudnych warunkach, nie mają wsparcia ze strony rodziny, ani możliwości chodzenia do szkoły.

Mieszkańcy Ugandy stale borykają się z poważnymi problemami: biedą, chorobami, niepokojem społecznym. – Każda forma wsparcia jest dla Ugandyjczyków niezmiernie ważna, a okazuje się, że wystarczy ok. 100 dolarów, aby przez cały rok jeden uczeń mógł uczęszczać do szkoły! – mówi koordynator projektu Brave Kids Anastazja Gołaj. Tak właśnie spontanicznie, zrodził się wśród organizatorów imprezy pomysł, aby wykorzystać okazję i przygotować zbiórkę ubrań oraz pieniędzy na edukację dla dzieci z Ugandy.

Odzież, która zostanie zebrana podczas festiwalu Brave zostanie przekazana podopiecznym inicjatywy „Breakdance Project Uganda”, którą trzy lata temu rozpoczął Abramz Tekya. Obserwując sytuację w kraju i biorąc pod uwagę swoje doświadczenia z dzieciństwa, postanowił założyć organizację, która oferuje bezpłatne zajęcia breakdance dla dzieci i młodzieży. – Taniec stał się niezwykłą platformą porozumienia, a naszą misję realizujemy pod hasłem: breakdance na rzecz przemian społecznych – mówi Abramz. – U nas dzieci nie tylko uczą się tańczyć, ale otrzymują duchowe wsparcie, mogą spędzić czas z innymi w bezpiecznym i przyjaznym miejscu – dodaje.

Zbiórka ubrań w Centrum Festiwalowym potrwa do najbliższej soboty. Natomiast wszystkie osoby, które chciałyby sfinansować ugandyjskim dzieciom naukę w szkole, proszone są o zgłaszanie się do Centrum Festiwalowego, bądź o kontakt mailowy: centrum@bravefestival.pl , lub telefoniczny 71 794 35 86 85