Najnowsza wystawa fotograficzna National Geographic – Wielki Konkurs Fotograficzny, przedstawia 30 wyjątkowych, opatrzonych komentarzem autorów fotografii, które zostały wybrane spośród zdjęć nagrodzonych podczas dotychczasowych pięciu edycji konkursu. Będzie można ją oglądać:
  • od 26 maja do 10 czerwca w holu Multikina w Złotych Tarasach oraz
  • 12 i 13 czerwca podczas Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Góraszce.
National Geographic to magazyn nieodłącznie kojarzący się z wyjątkowymi zdjęciami. Niemal od początku swego istnienia wyznacza najwyższe standardy w tej dziedzinie sztuki – pracują dla niego najwybitniejsi fotografowie świata. Bazując na wiedzy i doświadczeniu Towarzystwa National Geographic, pięć lat temu Polska edycja magazynu zorganizowała Wielki konkurs Fotograficzny. W sumie na 5 edycji konkursu nadesłano ponad 250 tysięcy zdjęć, co czyni z niego najważniejsze i najbardziej prestiżowe fotograficzne wydarzenie roku. Prace w kategoriach: krajobraz, zwierzęta, ludzie, adventure, fotoreportaż oceniane są przez jury, którego członkami byli między innymi Sławomir Idziak (operator filmowy), Tomasz Tomaszewski (fotograf), Tomasz Bagiński (twórca animacji komputerowych), Tomasz Sikora (fotograf), Krzysztof Krauze (reżyser filmowy). – Laureatem konkursu może zostać każdy. Wystarczy w odpowiednim momencie nacisnąć spust migawki – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna National Geographic Polska. Szczegóły dotyczące wypożyczenia wystawy: Katarzyna Deresz, e-mail: katarzyna.deresz@guj.pl
Oto niektóre prace, które będzie można zobaczyć na wystawie. 5 Wielki Konkurs, rok 2009, I miejsce w kategorii "Zwierzęta" - Darek Sepioło, "Lampart morski"
Opis: Lampart morski to drapieżnik zamieszkujący wody Antarktyki. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 3,5 m i ważą pół tony, ale mimo tych rozmiarów w wodzie są niesamowicie zwinne. Ten osobnik był ewidentnie zaciekawiony gościem w jego świecie. Otwierając groźnie pysk, dał do zrozumienia, że to on jest tu panem.


5 Wielki Konkurs, rok 2009, I miejsce w kategorii "Ludzie" - Anna Rogulska, "Fan"
Opis: W barze w etiopskim miasteczku Omorate gawędziliśmy z jego dwoma stałymi bywalcami popijającymi miejscowy miód pitny. Rozmowa była już zupełnie swobodna, gdy tematem stał się futbol. Żartowaliśmy, że wielu Etiopczyków nosi koszulki z wizerunkami piłkarzy, ale tylko z mało przystojnymi, jak Szewczenko czy Rooney. Jednak i tacy mają swoich fanów wszędzie na świecie.


2 Wielki Konkurs, rok 2006, Grand Prix oraz I miejsce w kategorii Zwierzęta (amatorzy) - Antoni Kasprzak, "Bielik"
Opis: - Zima w owym roku była długa i mroźna - mówi Antoni Kasprzak. - Zwierzęta miały problem, jak przetrwać ten trudny czas. Bieliki w Puszczy Noteckiej
kryły się na polanie w głębi lasu. Podczas śnieżycy bielik przeleciał tak blisko, że od uderzeń jego skrzydeł poruszył się materiał maskujący moją kryjówkę
.


2 Wielki Konkurs, rok 2006, wyróżnienie w kategorii "Ludzie" (profesjonaliści) - Światosław Wojtkowiak, "Macierzyństwo"
Opis: Wioska ludu Konso w Etiopii leży w regionie nękanym przez malarię. Kobiety stają się tam matkami bardzo wcześnie. - Zafascynowały mnie mocne fizyczne więzy łączące matkę i dziecko, oraz fakt, iż karmiony chłopak wydawał się zbyt duży... Ale być może wiek matki jest wskazówką, a ostatni syn jest dla niej szczególnie wart opieki - mówi autor.
2 Wielki Konkurs, rok 2006, I miejsce w kategorii "Ludzie" (amatorzy) - Magdalena Holak, "Dzieci ulicy"
Opis: W biednej zachodniej dzielnicy Belfastu w Irlandii Północnej wciąż żywe są echa religijnego konfliktu. - Dziewczynka widoczna na pierwszym planie rozbiła butelkę o mur i z takim "tulipanem" poprosiła nas o herbatę - mówi autorka fotografii. Gorący napój przełamał lody, dziewczynki chętnie pozowały do zdjęć. 

Mecenasem wystawy jest firma Panasonic


Organizator wystawy:

National Geographic Polska

Partnerzy:

  • Multikino
  • EPSON