Wielki Konkurs Fotograficzny organizowany przez National Geographic Polska to największe i najpopularniejsze wydarzenie tego typu w Polsce. Konkurs był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. przez miesięcznik Press.  Centrala National Geographic Society w Waszyngtonie nadała mu tytuł Best New Product Launch Campaign 2005 oraz uhonorowała nagrodą Brand Promotion Consumer Focus Award w 2010. Konkurs stał się inspiracją dla Towarzystwa National Geographic, które już od 2006 roku organizuje jego międzynarodową edycję. Nagrodzone w tegorocznej edycji zdjęcia będzie można zobaczyć już dziś na naszej stronie, zostaną one również opublikowane na łamach październikowego wydania miesięcznika, a już teraz można zobaczyć zwycięskie fotografie z poprzedniej edycji w specjalnej galerii tutaj. oraz poniżej: GRAND PRIX I PIERWSZE MIEJSCE W KATEGORII FOTOREPORTAŻ

ARKADIUSZ KUBISIAK „MIJAJĄC CIENIE”

Radom. Wiele zabytkowych, nawet XVIII-wiecznych kamienic w jednej z najstarszych dzielnic miasta jest dziś wyburzanych. Wieloletni lokatorzy, często związani z danym miejscem od urodzenia, są przenoszeni, czasem wbrew ich woli. Czy odnajdą się w nowej rzeczywistości?

KATEGORIA FOTOREPORTAŻ

WYRÓŻNIENIE: MAGDALENA BŁACHUTA "ZOSTAĆ STEWARDESĄ”
 Aby zostać stewardesą, trzeba po obleganych przez dziewczęta wstępnych eliminacjach przejść sześciotygodniowy kurs szkoleniowy. Pożary, pierwsza pomoc, procedury bezpieczeństwa, angielski, psychologia, ratowanie rozbitków z wody. Wykucie grubej księgi na blachę. Kilka egzaminów. Potem wbicie się w obcasy i mundurek. Gotowa na pokład. By podawać kawę. WYRÓŻNIENIE: MIKOŁAJ NOWACKI „GRY WOJENNE BAŁTYK” Liczba ćwiczeń, jakie wykonują marynarze podczas standardowych manewrów, była dla mnie zaskoczeniem. Dzwonki alarmów przeszywają powietrze kilka–kilkanaście razy dziennie. Marynarze muszą być gotowi na ataki lotnicze, użycie broni chemicznej, pożar na jednostce, ataki okrętów podwodnych i szybkich łodzi motorowych. Na fregacie ORP Gen. Tadeusz Kościuszko miałem okazję fotografować ćwiczenia specjalnej grupy abordażowej, której zadaniem jest przeszukiwanie podejrzanych statków.
.
KATEGORIA LUDZIE

PIERWSZE MIEJSCE: JOANNA SZYMAŃSKA „CAŁY ŚWIAT”
Działka w Buku to cały świat mojego dziadka. Tam znajduje spokój i ciszę. Tam spędza czas z przyjaciółmi, umawiając się na herbatkę i ciastka. Tam również odpoczywa w swoim
starym fotelu stojącym w altance, słuchając ulubionego radia.
WYRÓŻNIENIE: SEBASTIAN DZIEKOŃSKI „ŻYCIE ZWYKŁYCH LUDZI  W AUTONOMII PALESTYŃSKIEJ”
Włócząc się po wąskich, brudnych uliczkach obozu dla uchodźców, postanowiłem wejść do jednego z budynków. Zaciekawiona moją obecnością dziewczynka poprowadziła mnie surową betonową klatką schodową na samą górę, do czegoś, co przypominało okno zasłonięte brudnym kawałkiem materiału. Gdy go uchyliła, moim oczom ukazała się panorama obozu usiana po horyzont gąszczem prowizorycznych betonowych klocków.

WYRÓŻNIENIE: MACIEJ GRZEGORZEK „NATURALNE JACUZZI"
Jeśli przyjąć, że proces twórczy, w wyniku którego to zdjęcie powstało, posiada znamiona sztuki, to jest to sztuka minimalizmu. Woda rozpędzona w wąskim korycie bieszczadzkiej Osławy, odważny model, kamień, o który można zaprzeć się stopami, aby wartki nurt go nie porwał, i naturalne jacuzzi gotowe. Aby podnieść na duchu modela, coraz dłużej wstrzymującego oddech przy kolejnych ujęciach, obiecałem półżartem, że ta sesja trafi do National Geographic.

KATEGORIA ZWIERZĘTA

PIERWSZE MIEJSCE: MICHAŁ MIERZEJEWSKI „NIEŚMIERTELNOŚĆ”
Zdjęcie wykonałem jako jedno z ostatnich pewnego pięknego fotograficznego poranka w okolicach „starej” Widawy, w północno-wschodnich rejonach Wrocławia. Ogarnięty wiosennymi podtopieniami teren pozwalał podpatrywać osobliwości przyrody, a ja skrzętnie z tego korzystałem.

WYRÓŻNIENIE: MARCIN S
TEFAŃCZYK „ZMAGANIA SROKOSZA"
Srokosz nie ma szponów jak ptaki drapieżne, więc musi nabijać zdobycz na kolce, żeby rozczłonkować ją na mniejsze części nadające się do połknięcia. Już pierwszego dnia mojego czatowania ptak przyleciał z upolowanym gryzoniem, pozwalając z bardzo bliska obserwować i fotografować swoje zachowanie.

WYRÓŻNIENIE: ARKADIUSZ BUDAJEW „BLIŻEJ ŚWIATŁA”
Mimo że nurkuję od lat, nigdy nie widziałem żaby na głębszych wodach – przebywają raczej na płyciznach. Zdziwiłem się więc, gdy piękną wiosną w jeziorze Cisie spotkałem ropuchę daleko od brzegu. Jeszcze bardziej zdumiało mnie, że pozowała przed obiektywem jak prawdziwa modelka. Nasza współpraca zaowocowała całą zdjęciową sesją.

KATEGORIA KRAJOBRAZ PIERWSZE MIEJSCE: KRZYSZTOF PODGÓRZAK „CENTRUM NASZEGO ISTNIENIA – DROGA MLECZNA”
Madera. Krętymi górskimi drogami zmierzaliśmy do miejsca, gdzie wyłoniła się Droga Mleczna.
Potem już tylko trzęsły mi się ręce z wrażenia. Na zdjęciu widać tuż nad oceanem miasto Ribeira
Brava (zamglone światła), z którym styka się centrum naszej Galaktyki, z gwiazdozbiorami Strzelca
i Skorpiona. Ech... łza zakręciła mi się w oku, gdy zobaczyłem pierwsze zdjęcie.

WYRÓŻNIENIE: CEZARY FILEW: PTAK NA LODZIE
Nad norweskim lodowcem Nigardsbreen zaświeciło słońce, wydobywając niesamowitą rzeźbę i kolor lodu. Śledząc teleobiektywem ptaki na jego tle, dostrzegłem tę mewę, która obróciła się o 90 stopni i szybowała wzdłuż bocznej ściany lodowca; stąd wrażenie, że ujęcie zrobiono z góry.

WYRÓŻNIENIE:  MARCIN SOKOŁOWSKI „UFO”
Wracałem wieczorem do domu warszawską Wisłostradą, nad brzegami rzeki kłębiła się gęsta mgła. Gdy w pewnym momencie dostrzegłem spowity mgłą most Świętokrzyski, skojarzył mi się ze statkiem kosmicznym startującym w kłębach wydobywających się z silników gazów.
KATEGORIA SAMSUNG – NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI

PIERWSZE MIEJSCE: BARTŁOM
IEJ JURECKI „MISTRZOSTWA EUROPY W KAJAKARSTWIE”
Czerwiec 2013 r., Kraków. Niebo bez chmurki, idealnie przygotowany tor i doskonali zawodnicy. Dla mnie – raj. Czekałem przy torze na słoweńską dwójkę, która w najbardziej efektowny sposób próbowała wygrać zawody. Nie udało się, ale jej wielkie poświęcenie i upór zostały docenione oklaskami.

WYRÓŻNIENIE: MIKOŁAJ NOWACKI „MANHATTAN, NEW YORK”
Przed zrobieniem tego zdjęcia czekałem, aż przejdzie ulewa. Gdy zobaczyłem biegnącego mężczyznę w garniturze, poczułem zdjęciowy potencjał tej sytuacji. Człowiek ten najprawdopodobniej biegł do metra. Wydaje mi się, że w tym zdjęciu udało mi się uchwycić nowoczesność i energię Nowego Jorku która jest wyczuwalna zwłaszcza na Manhattanie.

WYRÓŻNIENIE: ADAM KOKOT „WODNY SZAŁ”
Dawid Pietrzak przeskakuje fontannę na nowotarskim rynku. Fotografowałem Dawida w różnych lokalizacjach, a tę zostawiliśmy na koniec dnia, by uchwycić tylko jego i wodę.