KOMPOZYCJA
Ona jest najistotniejszym elementem, który będzie wyróżniać dobre zdjęcie i to ona wpływa na to, że jedne zdjęcia podobają się bardziej, a inne mniej. Zatrzymanie w kadrze niepowtarzalnych chwil, wyjątkowych krajobrazów zgodnie z zasadami to nie lada wyzwanie na początku drogi w kierunku dobrej fotografii. Rozpoczynając, zatem swoją przygodę z fotografią warto poznać zupełnie podstawowe, lecz bardzo ważne zasady komponowania zdjęć, które mają tak duży wpływ na skupienie uwagi osoby oglądającej zdjęcia.

REGUŁA TRÓJPODZIAŁU
To podstawowy podział rządzący zasadami kompozycji w fotografii. Podziel zdjęcie na trzy równe części w pionie i poziomie, które przecinając się stworzą mocne punkty na fotografii. Postaraj się umieścić najważniejsze elementy na zdjęciu właśnie w tych miejscach. Dzięki temu zabiegowi podnosimy dynamikę zdjęcia, które automatycznie wydaje się ciekawsze. Ważne jest też to, że poprzez przesunięcie tematu zdjęcia w jeden z mocnych punktów, zyskujemy miejsce na tło, a więc na elementy, które uzupełnią kompozycję.

Na samym początku, aby ułatwić sobie naukę stosowania metody trójpodziału można skorzystać z siatki geometrycznej, którą można uaktywnić w funkcjach aparatu lub zainstalować darmową aplikację.

Istnieją również inne zasady kompozycji, którymi warto zainteresować się w dalszej edukacji. Mam na myśli regułę złotego podziału, podział diagonalny, ukośny oraz spiralny.

LINIA HORYZONTU
Jest ona istotna, szczególnie w fotografii krajobrazowej i zasadniczo najlepiej jest, aby horyzont na zdjęciu był prosto, w takim samym położeniu, jak w naturze. Co do jego położenia w kadrze, to zależy od motywu i tego, co chcemy na zdjęciu pokazać. Warto trzymać się zasady, że horyzont znajduje się w 1/3 lub 2/3 wysokości kadru - zależnie od tego, czy istotą zdjęcia jest niebo czy ziemia lub woda.

Czasami przy niektórych motywach, np. w górach, trudno może być właściwie wypoziomować aparat do zdjęcia - wtedy można nawet posiłkować się poziomicą. Warto sprawdzić czy nasz smartfon lub aparat posiada taką funkcję.

LINIE PROWADZĄCE
Linie prowadzące to kolejny element kompozycji obrazu i jeśli fotografujący dostrzeże je w tym, co widzi przed sobą, może zadecydować, jak poprowadzi wzrok oglądającego jego zdjęcia. Na początku można ich nie zauważać, to kwestia nauki i obserwacji, ale niemal w każdym ujęciu można wyznaczyć, co najmniej kilka istotnych linii. Istnieje wiele typów linii – proste, krzywe, poziome, pionowe, kręte itd. Wszystkie z nich można wykorzystać, aby wzmocnić wyraz naszych fotografii.

Kolejne, również istotne elementy przy tworzeniu atrakcyjnej fotografii to poszukiwanie rytmu jak również zaznaczanie pustki. Powtarzające się wzory są bardzo atrakcyjne wizualnie, a dodatkowo wprowadzają harmonię. Obraz skomponowany na ich podstawie może być niezwykle graficzny. Sama przestrzeń też może być głównym bohaterem zdjęcia, a dodanie do tego małego obiektu, np. człowieka może nadać głębi, bądź stanowić skalę porównawczą. 

Choć początkowo zapamiętanie wszystkich zasad może wydawać się zbyt problematyczne, to jednak po jakimś czasie, człowiek zaczyna stosować je nieświadomie. Jakby nie było, warto na początku swojej drogi związanej z fotografią trzymać się opisanych reguł, nawet, jeśli będzie się to robiło pedantycznie, szczegółowo. Wszystko po to, aby nadszedł ten moment, kiedy pojawi się pytanie-, co się stanie, jeśli złamiemy te zasady? To będzie znak, że zaczynamy odkrywać swoją wrażliwość fotograficzną. Nie bójmy się naruszać podstaw zasad, ale dopiero, kiedy uczciwie stwierdzimy, że znamy je doskonale. Takie też były moje początki z fotografią i również zaczynałem od podstaw. Wiedza jest ważna, a warsztat i doświadczenie jeszcze ważniejsze. To jedyny sposób, aby dojść do wprawy, która pozwoli nam robić piękne zdjęcia nawet smartfonem.

Mariusz Stachowiak
Fotograf, ambasador smarftonów ZenFone marki ASUS
Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym poradniku, zostały wykonane smartfonami ZenFone