Otóż wszędzie pojawia się genialna twórczość najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów, takich jak: Rimski-Korsakow, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, Strawiński i Szostakowicz, której za tydzień będzie można posłuchać w Warszawie.

 

W dniach 28-30 września, już po raz trzeci, Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie otworzy się dla rzeszy osób, zarówno tych zaawansowanych w słuchaniu muzyki klasycznej, jak i tych, którzy dopiero przełamują pierwsze lody, a Warszawa stanie się stolicą muzyki rosyjskiej dzięki międzynarodowemu festiwalowi „Szalone Dni Muzyki – ROSJA”. W ciągu 3 dni 950 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych rosyjskich twórców.

Według zwyczaju na koncerty muzyki klasycznej, czy ogólnie do opery powinno się przychodzić w strojach wieczorowych. Nie tym razem. Festiwal Szalone Dni Muzyki jest dla wszystkich, bez wyjątku, a jego celem jest przekazanie przesłania, że muzyka klasyczna może być ciekawa, a słuchać jej można także w jeansach. Podczas tego wyjątkowego festiwalu nikt więc nie spojrzy krzywo na sąsiada w bluzie czy swetrze.

Koncerty, a jest ich w tym roku 60, odbywać się będą w 4 salach oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego - Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich rosyjskich pisarzy: Sala Moniuszki zamieni się w Salę Puszkina, Zascenium – Dostojewskiego, Kameralna – Czechowa, a Sale Redutowe – Tołstoja. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gogol.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 28 września o godz. 19:00 w Sali Puszkina na 1600 miejsc!
90-minutowy koncert zapowiada się niezwykle eklektywnie. Wystąpią bowiem zarówno profesjonaliści pianista Boris Berezovsky, dyrygent Alexander Vedernikov oraz Sinfonia Varsovia – jak i młodzi, lecz już wybitni adepci sztuki, którzy zasilą skład orkiestry. Młodzi Wykonawcy to przedstawiciele wyselekcjonowanych szkół muzycznych z całej Polski oraz uczestnicy Akademii Sinfonia Varsovia pierwszej edycji elitarnych warsztatów uczących młodych muzyków gry w orkiestrze. W klimat tegorocznego festiwalu wprowadzi słuchaczy muzyka cerkiewna w wykonaniu Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Sala Puszkina, największa scena festiwalowych koncertów, zarezerwowana jest na koncerty symfoniczne najlepszych polskich orkiestr. Obok Sinfonii Varsovii wystąpią: Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, a zadyrygują nimi m.in. Dmitri Liss, Antoni Wit, a także młody Uzbekistańczyk: Aziz Shokhakimov. Poza znanymi i lubianymi melodiami z baletów „Dziadek do orzechów” i „Jezioro łabędzie”, będzie można usłyszeć inne wielkie dzieła Czajkowskiego, a także Musorgskiego, Rachmaninowa i Szostakowicza. Nie lada gratką dla miłośników sztuki filmowej będzie pokaz filmu animowanego Piotruś i Wilk z muzyką na żywo.

Dzięki festiwalowi każdy będzie mógł poznać od środka piękno Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Sala Dostojewskiego na 350 miejsc, która na co dzień jest Zascenium Teatru, to miejsce, gdzie tajne przejścia, ukryte zakamarki i piękne wnętrza tworzą wrażenie tajemniczości, którą przenika baśniowa, wręcz mityczna atmosfera, co w połączeniu z doskonałą muzyką na każdym wywoła dreszcze emocji. W sali tej będą się odbywały głównie koncerty symfoniczne, m.in. Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą George’a Tchitchinadze z interpretacją Szeherezady Rimskiego-Korsakowa, ale też kameralne, w tym występ Tria Wanderer, czy Polskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. W wykonaniu pianisty Abdela Rahmana El Bacha będzie można usłyszeć wszystkie Preludia Rachmaninowa, a także II Koncert fortepianowy Prokofiewa.

Miłośnicy muzyki kameralnej prawdopodobnie spędzą dużo czasu w salach Czechow i Tołstoj. W sali Czechow, liczącej 250 miejsc, wystąpią m.in. rosyjski pianista Vadim Rudenko oraz w duecie: Bartosz Koziak (wiolonczela) i Justyna Danczowska (fortepian). Tam też w Baśniowy Świat Muzyki Rosyjskiej wprowadzą najmłodszych – bo dzieci od 0 do 5 lat – specjalne koncerty „Smykofonii”.

Z kolei na scenie w sali Tołstoj zaprezentują się m.in. Kwartet Borodina, pianiści: Andrei Korobeinikov, Nikolai Lugnsky, wiolonczelista Alexander Kniazev, a prosto z Petersburga przyjedzie Rosyjska Orkiestra Rogów pod dyrekcją Siergieja Polaniczko.

W sali Gogol – namiocie rozstawionym na Placu Teatralnym, gdzie pomieści się nawet 300 osób, a wstęp jest wolny - swoje talenty będą prezentować głównie Młodzi Wykonawcy – najlepsze zespoły z 10 szkół muzycznych z całej Polski. Tu koncertować będzie sławny zespół Motion Trio. Będzie można również poznać Strawińskego w wersji hip-hopowej. Warto to zobaczyć!

Jak co roku, zarówno dobór programu, jak i artystów polskich oraz zagranicznych, zadowoli nawet wytrawnych melomanów, a krótki czas koncertów (45-60 minut) oraz przystępne ceny biletów powinny zachęcić tych wszystkich, którzy do tej pory mieli niewielki kontakt z muzyką klasyczną lub opierali się jej urokowi.

Bilety w cenie 5, 7, 10 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl  oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły na: www.szalonednimuzyki.pl.