Wulkan Etna to niekwestionowany symbol Sycylii, jednak niemniejszą popularnością cieszy się biały klif wapienny Scala dei Turchi. Jego nazwa (z wł. Schody Turków) nawiązuje do tureckich piratów, którzy przed laty przeczekiwali w tym miejscu sztormy. Dziś charakterystyczne formacje skalne w kształcie schodów schodzących do Morza Śródziemnego są chlubą Sycylijczyków. Niestety na początku stycznia grupa wandali zdewastowała słynny klif.

Klif Scala dei Turchi „haniebnie zniszczony”

Scala dei Turchi to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, toteż jej zniszczenie odbiło się ogromnym echem nie tylko w kraju, ale również za granicą. Jak poinformowały lokalne media, wszczęto już dochodzenie w tej sprawie, a pierwsze inspekcje wykazały, że wandale obsypali klif tlenkiem żelaza – czerwonym proszkiem wchodzącym w skład rdzy. Na szczęście związek jest łatwy do usunięcia. Część plam zmyły morskie fale, pozostałe usunęli wolontariusze.

Scala dei Turchi / fot. Getty Images

– Wspaniały klif Scala dei Turchi, atrakcja regionu Agrigento dla turystów z całego świata, został haniebnie zniszczony. Potępiamy sprawców tego tchórzliwego gestu. To obraza dla naszej wyspy. Mam nadzieję, że sąd szybko wskaże winnych – przekazał publicznie Nello Musumeci, prezydent Sycylii.

Luigi Patronaggio, prokurator naczelny Agrigento, zlecił prześledzenie sprzedaży czerwonego proszku na Sycylii w ostatnich dniach. Dodatkowo policja szuka sprawców na podstawie zapisów z kamer monitoringu.

Symbol Sycylii niszczeje

W 2019 r. Scala dei Turchi został zgłoszony jako kandydat do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rok później miejsce zostało jednak tymczasowo zamknięte ze względu na niewystarczające działania konserwatorskie. Na przestrzeni lat klif uległ naturalnej erozji. Niszczyli go również turyści, którzy nie tylko spacerowali po schodach, ale też zabierali ze sobą fragmenty kruchych skał z białego wapienia.

Scala dei Turchi / fot. Getty Images

Obiekt został zamknięty z jeszcze jednego powodu – własności klifu. Od lat była to kwestia sporu między lokalnymi władzami w Realmonte a Ferdinandem Sciabbarą. Sycylijczyk przedstawiał roszczenia do części wybrzeża na podstawie dokumentów z XIX wieku. Śledztwo wykazało, że mężczyzna miał na koncie przestępstwa związane z okupowaniem gruntów państwowych. Mimo to latem 2021 r. zapłacił grzywnę w wysokości 9100 euro, a ziemia razem z malowniczym klifem została mu zwrócona. Włoska prasa donosi, że Sciabbara jest gotowy sprzedać swoją część wybrzeża rządzącym, pod warunkiem, że zostanie tam utworzony rezerwat przyrody.

Wakacje na Sycylii

Pogoda na Sycylii oraz malownicze pejzaże przyciągają turystów nie tylko z Europy. To jedna z najpopularniejszych włoskich wysp i choć najcieplej jest tu latem, to podróżnych można spotkać przez cały rok. Główną atrakcją na Sycylii jest oczywiście Etna. Aktywny wulkan można podziwiać nie tylko z daleko. Na szczyt organizowane są piesze wycieczki z przewodnikiem. Będąc na Sycylii, warto odwiedzić też miasto Syrakuzy. To perła włoskiej kultury, historii i sztuki. Na jej zwiedzanie dobrze zarezerwować więcej niż jeden dzień.

Bezpośredni lot z Polski na Sycylię trwa około 2,5 godzin. Na słoneczną wyspę polecimy między innymi z Warszawy i Krakowa. Warto na bieżąco sprawdzać oferty tanich linii lotniczych, zwłaszcza w wakacyjnym sezonie. Wówczas część lotnisk uruchamia dodatkowe połączenia w stosunkowo niskich cenach. Przy odrobinie sprytu i szczęścia można kupić bilety w dwie strony nawet poniżej 100 zł.

Źródło: The Guardian