Kolebka zachodniej cywilizacji. Kraj, w którym zrodzili się pradawni bogowie, artyści oraz uczeni, którzy ukształtowali europejską kulturę i sztukę. Miejsce, któremu świat zawdzięcza powstanie filozofii.

Kim dziś byśmy byli, gdyby nie Sokrates i Platon, którzy nauczyli nas zadawać właściwe pytania i być świadomymi własnej niewiedzy? To właśnie umiłowanie mądrości jest fundamentem ludzkiego rozwoju. Słynna maksyma „wiem, że nic nie wiem” nie jest bowiem kapitulacją, lecz zwycięstwem wiedzy.

Starożytni Grecy pozostawili całemu światu niezwykłe dziedzictwo intelektualne i kulturowe. Ale kultura to nie tylko sztuka, literatura czy teatr. To również kuchnia, która często wywodzi się z lokalnych tradycji i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Kuchnia grecka to lata tradycji. Przez setki lat wywierała olbrzymi wpływ na kulinaria reszty Europy, a później całego świata. W tym kraju znajdziemy wiele potraw, które rozpalają zmysły i sprawiają, że to właśnie dla nich chcemy tam wracać. Dzisiaj sprawdzamy, co zjeść podczas wakacji w dawnej Helladzie.

Musaka

To tradycyjna grecka zapiekanka, którą przyrządza się z mielonego mięsa jagnięcego i bakłażana, cukinii i pomidorów. Przypomina nieco włoską lazanię. Całość dopełnia sos beszamelowy i owczy ser.

Dobra musaka jest wyrazista i aromatyczna. Przenikają się w niej aromaty białego wina, tymianku, czosnku i oregano. To absolutny klasyk, który znajdziemy w większości greckich restauracji.

Suwlaki

Kolejna wyjątkowa potrawa, którą trzeba spróbować w Grecji. Suwlaki to po prostu kawałki grillowanego mięsa, najczęściej wieprzowego lub jagnięcego, w formie szaszłyku. Najstarsze wzmianki o tym daniu pochodzą ze starożytności. Ponoć były przyrządzane już w XVII w p.n.e. na wyspie Santorini.

Suwlaki podaje się najczęściej z warzywami, frytkami i chlebkiem pita lub ryżem. Grecy uwielbiają wspólnie biesiadować i spędzać czas przy grillu. Właśnie dlatego niektóre potrawy powinny być proste do zrobienia, co nie znaczy, że są zwyczajne.

Dobrze przygotowane suwlaki są niezwykle delikatne i aromatyczne. Przed pieczeniem długo marynują się w oliwie z oliwek, soku z cytryny, tymianku, pieprzu, słodkiej papryce i czosnku. Jedna uwaga – ich smak naprawdę uzależnia.

Taramosalata

Bardzo popularna pasta, którą przyrządza się z solonej rybiej ikry. Ma niezwykle kremową i puszystą konsystencję, która rozpływa się w ustach. Nie jest to główne danie, a jedynie dodatek, który możemy podać jako meze (greckie zakąski).

Idealnie sprawdzi się jako pasta do chleba. Ma białą lub delikatnie różową barwę. Podaje się ją często ze świeżymi warzywami i oliwkami. Taramosalatę podaje się również w pierwszy dzień Wielkiego Postu.

Meze

Hiszpanie mają tapas, a Grecy mezedes. Pamiętajmy, że w każdym regionie Grecji, meze będzie się różniło. Dlatego gdziekolwiek jesteśmy, pamiętajmy o tym, aby spróbować lokalnych produktów. W skład tej przystawki wchodzą zazwyczaj: ser feta, oliwki, marynowane owoce morza i greckie wędliny. Mezedes często podawane są na jednym, dużym talerzu.

Gyros

Chociaż gyrosa dziś możemy zjeść praktycznie na całym świecie, to tylko w Grecji smakuje cudownie. Mam tutaj na myśli nie tylko doznania smakowe, lecz również kulturowe. Być może to tylko efekt placebo, ale zawsze mam wrażenie, że jedzenie jest najlepsze tam, skąd pochodzi.

Grecki gyros różni się jednak detalami od arabskiej shoarmy czy tureckiego kebaba. Te kawałki mięsa, skrojone z ogromnego rusztu, podaje się w chlebku pita. W środku znajdują się świeże warzywa, sos tzatziki oraz frytki. To połączenie smaków jest bardzo kontrowersyjne.

Jedni je kochają, a inni wprost nie cierpią. Właśnie dlatego, ta potrawa jest tak wyjątkowa. Z doświadczenia wiem, że najlepsze gyrosy zjemy nie w wykwintnej restauracji, a w małych budkach, które specjalizują się tylko w tej potrawie.