Po wielu miesiącach lockdownu i ograniczania podróży do co najwyżej lokalnych, ludzie na całym świecie są spragnieni dalekich wyjazdów. Dzięki opracowaniu i dystrybucji szczepionki przeciw COVID-19, większość krajów stopniowo luzuje obostrzenia sanitarne. Najbardziej czekały na to państwa utrzymujące się w dużej mierze z ruchu turystycznego. Grecja jako jedna z pierwszych w Europie w pełni otworzyła się na wczasowiczów. Kolejne kraje również coraz śmielej zapraszają do siebie turystów.

Portugalia otwarta dla Polaków


Od poniedziałku 17 maja Portugalia ponownie zezwala na przyjazdy turystyczne obywatelom większości europejskich państw. Podróże do Portugalii nadal wiążą się jednak z pewnymi obostrzeniami. Wszyscy przyjezdni, którzy ukończyli 2. rok życia, muszą okazać negatywny wynik testu PCR zrobionego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przylotem na miejsce. Co ważne, ozdrowieńcy i osoby zaszczepione również muszą wykonać test. Linie lotnicze, które będą przewozić pasażerów bez wymaganych dokumentów i zaświadczeń, zostaną ukarane grzywną w wysokości do nawet 2 tys. euro za jednego podróżnego.


Częściowe luzowanie restrykcji nie dotyczy jednak turystów ze wszystkich krajów. Obywatele Cypru, Chorwacji, Litwy, Holandii, Szwecji, RPA, Brazylii i Indii po przylocie do Portugalii nadal muszą odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Polacy powinni pamiętać o tym, żeby podczas planowania lotu przykładowo do Lizbony czy Porto unikać połączeń z przesiadkami w którymś z tych państw.

Francja zapłaci turystom za testy PCR


Wykonanie testu PCR to wydatek rzędu kilkuset złotych. Nierzadko mniej wyniesie nas bilet lotniczy w obie strony. Władze Francji postanowiły wyjść naprzeciw turystom i zaoferowały im sfinansowanie testów. O planowanych zmianach poinformował francuski polityk Clément Beaunt w wywiadzie dla dziennika „Les Echos”.

– „Parlament Europejski proponuje, aby testy były bezpłatne w całej Europie, ale nie mogę dziś obiecać, że wszystkie kraje to zaakceptują” – mówił.

Jak dodał, wierzy, że dzięki tej decyzji Francja ponownie stanie się jednym z najchętniej odwiedzanym państw nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy testy PCR będą bezpłatne dla turystów podróżujących do Francji. Nieoficjalnie mówi się o początku wakacji.