W tym artykule:

  1. Nowe oblicze zamku w Dover
  2. Mroczne drzwi z wieży zamkowej
  3. Zobacz zagadkowe drzwi
Reklama

Zamek w Dover powstał w XII wieku. Znajduje się w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwie Kent, w miejscu położonym strategicznie: strzeże najkrótszej drogi morskiej prowadzącej z Wielkiej Brytanii na kontynent europejski.

Twierdza od lat dostępna jest dla zwiedzających. Mimo to od czasu do czasu badacze dokonują na jej terenie intrygujących odkryć. Dzięki temu jeszcze lepiej poznajemy historię tej średniowiecznej warowni.

Nowe oblicze zamku w Dover

Drzwi pierwotnie znajdowały się w górnej części średniowiecznej wieży św. Jana. Historyk Paul Pattison z English Heritage, agencji zajmującej się ochroną zabytków w Anglii, mówi, że było to dla niego „zdumiewające odkrycie”. Dokonał go po wdrapaniu się po drabinie na najwyższą kondygnację wieży.

Zamek w Dover w latach 90. XVIII wieku przeszedł dużą transformację. Z podupadającej średniowiecznej twierdzy zmienił się w nowoczesny garnizon wojskowy. Takie działanie spowodowane było widmem inwazji armii cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego.

Nagle wokół zamku powstały nowe koszary. Wzniesiono też nowe pozycje do obrony przed ostrzałem armatnim. Przebudowano stare elementy twierdzy, w tym wieżę św. Jana. To z niej roztaczał się świetny widok na północny kraniec zamku. Obsadzona była przez 6-12 ludzi.

Mroczne drzwi z wieży zamkowej

Godziny spędzone na monotonnej warcie były nie do wytrzymania. Gdy brakowało tematów do rozmowy, żołnierze chwytali za noże lub bagnety i ryli na drzwiach do wieży różne rysunki i słowa – to jedna z prób rozwikłania zagadki pojawienia się rytów na masywnych wrotach.

W sumie naukowcy naliczyli ponad 50 „zdobień”. Najwcześniejszy przykład pochodzi z 1789 roku, a najstarszy z roku 1855.

Dlaczego powstały? Zapewne dla zabicia czasu, a może z potrzeby bycia zapamiętanym. – Te ryty dają wyjątkowy wgląd w umysły tych żołnierzy, zwłaszcza w tak niespokojnym okresie. W wyniku zbliżającego się zagrożenia wojną zza kanału La Manche Dover było świadkiem wzmożonej aktywności, ze statkami wypełniającymi port i kolorowymi mundurami wojskowymi stale obecnymi w zamku i mieście – opowiada Paul Pattison.

TOP 10 - najpiękniejsze zamki w Polsce. Które koniecznie trzeba zobaczyć?

Czy wiesz, że na terenie Polski znajduje się aż 419 zamków? Przeważnie zostały z nich same ruiny, jednak kilka z nich zachowało się w niemal nieskazitelnym stanie.
Zamek w Malborku: opis, zwiedzanie, bilety i dojazd, historia obiektu (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Zamek w Malborku: opis, zwiedzanie, bilety i dojazd, historia obiektu (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Wśród rytów są daty: 1789, czyli rok rewolucji francuskiej; 1798 – okres przebudowy zamku i 1855, kiedy planowano przebudowę wieży. Uwagę zwracają też inicjały i dwa nazwiska: Downam i Hopper/Hooper.

Ale najbardziej szokujące są ryty, na których przedstawiono egzekucje przez powieszenie. Na jednym z rysunków widać zapewne skazanego na śmierć wojskowego, o czym świadczy jego mundur i kapelusz. Czy są to „rysunkowe” relacji z obserwowanych wydarzeń? Jest też inne przypuszczenie: żołnierze wyryli w ten sposób arcywroga Brytyjczyków Napoleona.

Ciekawym przedstawieniem jest też jednomasztowy żaglowiec z ośmioma działami. Tego typu szybkie jednostki były używane kilkaset lat temu przez Królewską Marynarkę Wojenną, służbę skarbową, przemytników i korsarzy.

Inny intrygujący symbol to szklanka lub kielich na wino zwieńczony skomplikowanym motywem krzyża. Być może jest to przedstawienie chrześcijańskiej komunii świętej.

Zobacz zagadkowe drzwi

Po odkryciu drzwi zdjęto je z wieży św. Jana, aby poddać je konserwacji i zachować i zachować dla przyszłych pokoleń. Ostrożne usunięto warstw farby, a następnie oczyszczono i zabezpieczono drewno.

Wrota będzie można obejrzeć w lipcu w trakcie festiwalu Dover Under Siege. W jego ramach dla zwiedzających otwarta zostanie północna część fortyfikacji zamku, w tym średniowieczne podziemne tunele oraz późniejsze kazamaty.

Reklama

Źródło: English Heritage.

Nasz ekspert

Szymon Zdziebłowski

Dziennikarz naukowy, z wykształcenia archeolog śródziemnomorski. Przez wiele lat był związany z Serwisem Nauka w Polsce PAP. Opublikował m.in. dwa przewodniki turystyczne po Egipcie, a ostatnio – popularnonaukową książkę „Wielka Piramida. Tajemnice cudu starożytności” o największej egipskiej piramidzie.
Reklama
Reklama
Reklama