Spacerując po górskich szlakach, możemy nie tylko podziwiać malownicze krajobrazy, ale także spotkać na swojej drodze dzikie zwierzęta. W Tatrach przykładowo nietrudno trafić na kozice tatrzańskie. Choć może się wydawać, że ich populacja jest dość stabilna, to zostały uznane za gatunek krytycznie zagrożony. Beczące zwierzaki są liczone kilka razy w roku, zarówno po polskiej stronie, jak i słowackiej. Kozice przyzwyczaiły się już do całorocznej obecności turystów. Niejednokrotnie zdarzało się, że niespiesznie przekraczały ścieżkę prowadzącą, chociażby na Kasprowy Wierch.

Lama w Karkonoskim Parku Narodowym

O ile spotkanie kozic, czy w niższych partiach hal owiec, jest czymś normalnym, o tyle trafienie na lamę może słusznie wprawić w osłupienie. Taka nietypowa turystka pojawiła się ostatnio w polskich Karkonoszach. O obecności zwierzaka poinformowali w mediach społecznościowych pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. W miniony weekend lama była widziana w okolicach Skalnego Stołu.

W jaki sposób lama znalazła się w Karkonoszach? Według wstępnych ustaleń zwierzę miało uciec z czeskiej hodowli w Małej Upie. Kilka dni później okazało się jednak, że lama jest uciekinierką z Western City w Ściegnach. Pracownicy ośrodka zostali już poinformowani o zgubie, jednak ta nadal krąży samotnie po polskich górach.

Internauci z miejsca zaniepokoili się stanem lamy. Jak piszą w komentarzach, zwierzę wydaje się osowiałe i wychudzone. Cóż, nie da się ukryć, że Karkonoski Park Narodowy to nie jest najlepsze miejsce dla samotnych lam. Co prawda zwierzaki te żyją na co dzień w wysokich górach, jednak ich środowisko naturalne znajduje się po drugiej stronie globu – w Andach, w Ameryce Południowej. Inna sprawa, że lamy to ssaki o wysoko rozwiniętych potrzebach socjalnych. Są zwierzętami stadnymi, a życie w samotności nie jest dla nich czymś naturalnym.

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego relacjonują poszukiwania lamy w mediach społecznościowych. Nie jest to jednak łatwe przedsięwzięcie, chociażby z powodów logistycznych. Znalezienie zwierzęcia to jedno, kolejnym wyzwaniem jest przetransportowanie go z powrotem do Western City. Ostatnie zdjęcia śladów lamy wskazują na to, że poszukiwacze trafili na właściwy trop.

Jak wygląda życie codzienne lam?

Lamy żyją zarówno na wolności, jak i w hodowlach. W Ameryce Południowej pozyskuje się z nich mleko, wełnę oraz skórę. Dorosłe osobniki ważą nawet do 250 kg, dzięki czemu wykorzystuje się je jako zwierzęta juczne. Ich znakiem charakterystycznym są duże oczy osłonięte długimi, gęstymi rzęsami. Na tle innych zwierząt wyróżniają się też nietypowym zachowaniem obronnym, czyli pluciem na przeciwnika mieszanką śliny, treści pokarmowej i soku żołądkowego. Podstawę ich diety stanowią trawy oraz rośliny, w tym krzewy i warzywa.

Lamy bywają mylone z mniejszymi od siebie alpakami. Ich kuzynki posiadają również gęstsze futro, przez co przypominają owce.

Fauna w Karkonoszach

Lama nie jest typowym zwierzęciem Karkonoszy. Jakie gatunki zamieszkują najwyższe pasmo górskie Sudetów? Wieloletnia działalność człowieka przyczyniła się do tego, że miejscowa flora mocno zubożała. Na przestrzeni lat zanikły między innymi żbiki czy niedźwiedzie brunatne. Obecnie Karkonosze zamieszkuje około 200 gatunków ptaków i 60 gatunków ssaków (1/3 stanowią nietoperze). Liczna jest również populacja dzików. Jeśli chodzi o ryby, wyróżnia się tylko dwa gatunki: pstrąga potokowego i głowacza białopłetwego.

Od kilku lat przyrodnicy obserwują, że niektóre gatunki, w tym rysie i wilki ponownie osiedlają się w Karkonoszach.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy na Facebooku