Pierwsze próby stworzenia telefonów komórkowych sięgają przełomu lat 40-tych i 50-tych. Pierwszy prototyp ważył 40 kilogramów, wyglądał jak sporych rozmiarów walizka i został wykonany w 1956 roku przez firmę Ericsson. Jednak pierwszy model, który oficjalnie trafił do sprzedaży (Federalna Komisja Łączności dopuściła go na rynek w 1983 roku) to DynaTAC 800 wyprodukowany przez firmę Motorolla. Ważył blisko kilogram i wyglądał jak cegła. Przez kolejne 30 lat wiele się zmieniło: telefony są coraz lżejsze, bardziej poręczne i mają coraz więcej funkcji. Używamy ich dużo częściej przy czym tak naprawdę już nie służą głównie do prowadzenia rozmów czy wysłania wiadomości typu SMS. W pewnym stopniu zastępują nam komputer. Nic dziwnego,że używamy ich coraz więcej.

Z danych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) wynika, że obecnie aktywnych jest 6,8 mld różnych form subskrypcji usług mobilnych. Na świecie żyje 7,1 mld ludzi. Niektórzy mają po kilka telefonów, co podwyższa statystyki.Na początku przyszłego roku komórki „wyprzedzą" ludzkość.

Gdzie na jednego użytkownika przypada najwięcej telefonów? Największe nasycenie rynku, według danych ITU, ma miejsce we Wspólnocie Niepodległych Państw. W byłych republikach Związku Radzieckiego na głowę mieszkańca przypada aż 1,7 telefonu.
I tak jak ta informacja może dziwić, tak kolejna nie jest zaskoczeniem. Najmniej użytkowników, 63 proc. całej populacji ma Afryka. Raport Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego wskazuje także, że ponad jedna trzecia ludzkości ma bezpośredni dostęp do internetu. Szybko rozwija się też internet mobilny, pod koniec bieżącego roku z tej usługi będzie korzystać dwa miliardy ludzi.