Stay Safe in Croatia

Stolica Chorwacji leży nieco na uboczu podróżniczych szlaków, ale nie oznacza to, że jest pomijana przez odwiedzających. Wręcz przeciwnie – od czasu wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej w 2013 roku Zagrzeb zajmuje czołowe miejsce pod względem liczby przyjazdów i noclegów w porównaniu z innymi chorwackimi miastami nad morzem. Przyciąga turystów nie tylko z UE, ale również spoza wspólnoty. Napędzana przez podróżników, którzy zakochują się w Zagrzebiu turystyczna oferta miasta regularnie wzbogaca się nie tylko o nowe miejsca noclegowe i restauracje, ale i wydarzenia, które stanowią dodatkową wartość dla wszystkich szukających atrakcji. Podróżujący cenią sobie również dobry stosunek jakości do ceny, który często wymienia się jako jedną z głównych zalet miasta.

Razem z pozostałymi częściami Chorwacji Zagrzeb jest częścią kampanii „Stay Safe in Croatia", która zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i podróżowania bez narażania się na niepotrzebne ryzyko wynikające z pandemii. 

Zagrzeb – miejsce styku kultur

Zagrzeb uznawany jest za miasto o kameralnej atmosferze, gdzie na podróżujących czeka szereg ciekawych obiektów turystycznych, całoroczne wydarzenia kulturalne na światową skalę, piękne zielone oazy w środku miasta, porządek oraz kontakt z otwartym i serdecznym narodem. Na ulicach tej najmłodszej, a zarazem jednej ze starszych europejskich stolic wyraźnie widać i słychać idealną symbiozę między wpływami śródziemnomorskimi i środkowoeuropejskimi, która znajduje odzwierciedlenie w urbanistyce, kuchni, historii i atmosferze miasta.

Zagrzeb – stolica muzeów

Na miejscu mówi się, że Zagrzeb jest miastem z największą liczbą muzeów na świecie. Nawet, jeśli nie zostało to do końca udowodnione, liczba i różnorodność muzeów, galerii i kolekcji w mieście nadal jest imponująca. Planując wycieczkę po Zagrzebiu, warto więc zarezerwować sporo czasu na te najciekawsze z nich. 

Znajdują się tu tak unikalne ekspozycje, jak zagrzebska mumia i najstarszy zachowany na świecie zapis w języku etruskim, czy gabinet pokazowy Nikoli Tesli. Szczególną atrakcją są również  budynki Muzeum Miasta Zagrzebia, Dom Chorwackich Artystów Plastyków czy Muzeum Sztuki i Rzemiosła, które ,,żyją’’, ciągle aktualizując kronikę życia miasta. Warto również skierować kroki ku Muzeum Iluzji, które po sześciu latach od otwarcia w Zagrzebiu posiada już 30 franczyz i stało się największą na świecie siecią prywatnych muzeów. Światową sławę zyskało również oryginalne Muzeum Zerwanych Związków – zdobywca nagrody za najbardziej innowacyjne muzeum w Europie.

Spacer po Zagrzebiu

Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Chorwacji? Na odwiedzających czekają też urokliwe Górne Miasto, które zachowało ducha dawnego Zagrzebia i Dolne Miasto z piękną podkową Lenucciego, które tętni życiem wydarzeń kulturalnych. Nie zapomnijmy też o dwóch ,,miejskich morzach’’ – Jarun i Bundek.

Zwiedzanie Zagrzebia można rozpocząć od spaceru po tętniących życiem ulicach i placach Dolnego Miasta, z obowiązkowym przystankiem na centralnym placu bana Jelačicia ze studnią Manduševac, która spełnia życzenia. Na ulicy Bogovićeva warto zaś odszukać rzeźbę Grounded Sun, a następnie wybrać się kolejką linową na Górne Miasto i odkryć intrygujący świat starego Zagrzebia. Warto wejść na szczyt wieży Lotrščak, z której rozpościera się piękny widok, a zmierzch powitać w ogrodzie botanicznym, czyli oazie spokoju pośród miejskiego zgiełku.

Zielone okolice Zagrzebia

Będąc w Zagrzebiu, koniecznie trzeba wyruszyć na wycieczkę poza miasto, by rozsmakować się w malowniczych widokach i… lokalnym winie. Oplatający miasto pierścień zieleni jest obszerny, zróżnicowany geograficznie, a co najważniejsze – pełen nieskażonej natury. Jego piękne, bogate w historię i dziedzictwo kulturowe okolice są idealnym miejscem dla niezliczonych zajęć na świeżym powietrzu. Oferta podmiejskich obiektów jest szeroka i kusząca, ale zdecydowanie warto odwiedzić historyczne miasteczko Samobor na zachód od Zagrzebia. To prawdziwa mała miejska perełka ze świetnie zachowaną starówką i wieloma zabytkami. A jeśli wystarczy czasu, to okoliczne wzgórza i niezwykłe krajobrazy polecają się na piesze wędrówki.

Więcej informacji o Zagrzebiu znajdziecie tutaj: Croatia.hr oraz infozagreb.hr, obszerne informacje o Chorwacji przeczytacie w “Travelerze Extra”.