Omiš – miejsce, w którym rządzili piraci

Dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu między górami i morzem Omiš w XII i XIII w. stał się siedzibą piratów. Jego mieszkańcy rządzili częścią Adriatyku między Splitem a Dubrownikiem, a wszystkie przepływające w pobliżu statki musiały zapłacić podatek za bezpieczną żeglugę lub zmierzyć się z piratami w walce. Dało to początek tradycyjnej imprezie znanej pod nazwą Bitwa Piratów w Omišu, która co roku przyciąga do miasta tysiące gości. 

Riwiera Makarska – idealne połączenie ciepłego morza i skalistych gór

W każdej z 18 miejscowości na Riwierze Makarskiej znajdują się dziesiątki szlaków pieszych, rowerowych i tematycznych o różnym stopniu trudności. Wiele z nich biegnie przez Park Krajobrazowy Biokovo, który jest nie tylko oazą flory i fauny – na wysokości 1228 m n.p.m. kryje się tam niespodzianka w postaci spektakularnego punktu widokowego. Skywalk Biokovo znajduje się na 13. kilometrze drogi Biokovo i został zbudowany nad 100-metrową przepaścią na skraju klifu.

Sinj – miasteczko na styku kultur

Snij to miejsce, które przez wieki przechodziło z rąk do rąk, więc widać w nim wiele pozostałości wielu kultur i tradycji. Najważniejszą częścią tutejszej tradycji jest Alka, czyli turniej rycerski na cześć Matki Bożej Sinjskiej, który już od ponad  300 lat odbywa się w pierwszą niedzielę sierpnia i został wpisany na Listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Aby lepiej przybliżyć tę tradycję, władze miasteczka powołały Muzeum Alki. Jego szczególną atrakcją jest scena przemarszu uczestników Sinjskiej Alki, a także multimedialna rekonstrukcja bitwy pod Sinjem z 1715 r. W 2018 r. muzeum otrzymało nagrodę Rady Europy w dziedzinie dziedzictwa kulturowego – Europa Nostra.

Trogir – wyróżniona przez UNESCO mekka sportów wodnych 

Trogir jedno z najstarszych śródziemnomorskich miast o nieprzerwanej 4000-letniej historii, a jego atutem jest nie tylko przepiękna starówka z kamienia, ale i doskonała baza wypadowa dla uprawiania sportów wodnych. Położone na wybrzeżu, z wieloma pobliskimi wyspami i malowniczymi górami od strony kontynentu, miasto oferuje niezliczone możliwości aktywnego, zdrowego i pełnego adrenaliny wypoczynku. Miłośnikom przygód polecamy wypożyczenie motorówki i zwiedzanie półwyspu Čiovo oraz pobliskich wysp. Żeglarstwo, nurkowanie, wycieczki quadami, piesze, wspinaczka, jazda na rowerze, paralotniarstwo to tylko niektóre z możliwości, które znajdziecie w ofercie lokalnych biur podróży.

Kawał historii w Splicie

Miejsce, w którym leży obecny Split zostało zasiedlone w IV w., kiedy cesarz Dioklecjan wybudował tu swój ogromny pałac. Kiedy trzy wieki później zburzoną pobliską Salonę, uciekający z niej mieszkańcy schronili się w dawnym pałacu cesarza i w ten sposób stał się on zalążkiem miasta. W czasie tysiącletniej historii Splitu jego oryginalna architektura uległa zmianie, a serce dzisiejszego miasta rozwinęło się w obrębie murów rzymskich. 

Nie wolno jednak zapomnieć o tym, co działo się tu  na długo przed przybyciem Dioklecjana. Istniała tu wówczas grecka osada o nazwie Aspalathos lub Spalatos. Przyjmuje się, że pierwsi osadnicy zdecydowali się nazwać swoją siedzibę od pięknej rośliny, która wiosną pokrywa tereny dzisiejszej Dalmacji i kwitnie małymi żółtymi kwiatami. Po chorwacku nazywa się ona się brnistra, po polsku żarnowiec a po grecku – właśnie aspalathos. 

Żeby poznać jeszcze więcej takich ciekawostek, najlepiej zwiedzać Split - który dziś jest drugim co do wielkości chorwackim miastem - podczas spacerów z przewodnikiem, który nie tylko opowie o tym, co wydarzyło się w 1700-letniej historii miasta, ale także wprowadzi każdego w dzisiejszy styl życia mieszkańców. Każda uliczka w historycznym centrum Splitu ma swoją historię, legendy i anegdoty, które warto poznać, a splicka promenada Riva to swoisty salon miasta  – miejsce spotkań i wspólnego picia kawy. Przed wycieczką do Splitu warto również sprawdzić aktualne kalendarium wydarzeń, jako że jest to miejsce, które tętni życiem i oferuje mnóstwo różnorodnych atrakcji.

Więcej o Splicie i jego okolicach przeczytacie tutaj: Croatia, Dalmatia