Najpierw wybieramy czworonożnego przyjaciela. Karmimy go, dbamy, pieścimy. Staje się członkiem rodziny, bez którego dom byłby pusty. Gdy jednak okazuje się, że w sezonie urlopowym pies czy kot mogą być kłopotem, sięgamy po różne rozwiązania, często drastyczne. Każdego roku w mediach coraz więcej mówi się na temat porzucania zwierząt. Mimo wszystko statystyki są zatrważające.

Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Co zrobić ze zwierzakiem podczas urlopu? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zabrać go ze sobą. Jest wiele miejsc, w które możesz zabrać ze sobą psa czy kota. Na rynku dostępne są różnego rodzaju rozwiązania, które ułatwią transport zwierzaka, dzięki czemu podróż będzie mało wyczerpująca i bezpieczna. Jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy też nocleg, gdzie właściciel nie będzie miał nic przeciwko czworonogom. Owszem, w tym momencie już nie wszystkie opcje urlopowe są dla nas dostępne, jednak skoro podjęliśmy decyzję o tym, że zaopiekujemy się psem lub kotem, powinniśmy planować wakacje w takim sposób, by brać ten fakt pod uwagę.
Jeśli marzy nam się odległy kierunek i wyprawa, podczas której zwierzę mogłoby się bardzo zmęczyć, możemy je zostawić pod opieką rodziny czy znajomych. Ważne, by wcześniej miało okazję poznać tę osobę i miejsce, w takiej sytuacji nie będzie się stresować, że zostało porzucone tylko cierpliwie czekać, aż je odbierzemy.

- Jeśli zwierzak ma zostać u kogoś znajomego - dobrze byłoby zaplanować to wcześniej i wdrożyć go w nową sytuację, zorganizować takie spotkania adaptacyjne. Dla psa, znajomych i dla nas będzie to sytuacja bardziej komfortowa - potwierdza Karolina Pawelczyk koordynator wolontariatu w Celestynowie (Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie).

Przemyślany transport

Jeśli wybieramy się z czworonogiem na wakacje, warto wcześniej zastanowić się nad taką formą transportu, która będzie jak najmniej uciążliwa zarówno dla zwierzęcia jak i dla nas. Jest wiele nosidełek, różnego rodzaju fotelików, boksów. Jeden z koncernów motoryzacyjnych przygotował nawet akcesoria, które pozwalają każdemu kierowcy dopasować auto do swoich i zwierzęcia potrzeb w podróży. Ale jest jeszcze inna istotna kwestia:
- Jeśli decydujemy się zabrać ze sobą psa musimy pamiętać o tym aby zabrać ze sobą wodę, miski ewentualnie karmę i w przypadku dłuższej podróży koniecznie robić przerwy na spacer – mówi Karolina Pawelczyk.
Najlepiej podróżować pociągiem (pamiętajmy jednak o bilecie) lub samochodem, z samolotem bywa już nieco bardziej kłopotliwie, ale wszystko jest do zrobienia.
Jakiś czas temu media rozpisywały się o niecodziennym przypadku, gdzie kot opóźnił lot samolotu linii Air Canada do Toronto o 4 godziny. Zwierzak uciekł ze swojej klatki i schował się w kokpicie. W poszukiwania włączył się cały personel.

Pies na pokładzie samolotu
Jednak podróżowanie ze zwierzętami nie jest niemożliwe. Karolina Pawelczyk opowiada o tym, jak się przygotować do takiej wyprawy.
- Przewóz psa może odbywać się w kabinie pasażerskiej lub w części bagażowej samolotu. Wszystko zależne jest od masy zwierzęcia wraz z klatką lub pojemnikiem, w którym jest przewożony. Linie lotnicze różnie określają wymiary transportera możliwego do przewiezienia na pokładzie oraz maksymalną wagę. Zazwyczaj górna granica mieści się w przedziale około 6-10 kg. Cięższe zwierzęta muszą być przewożone w luku bagażowym. Klatka lub transporter powinny pozwalać psu na stanie, obrócenie się oraz położenie.
Na opiekunie zwierzęcia ciąży obowiązek posiadania wszelkich wymaganych zaświadczeń oraz dokumentów. Pies musi być przebadany przez weterynarza, musi także być łatwy do zidentyfikowania (chip, tatuaż), co dotyczy lotów międzynarodowych.
Pies musi mieć zapewnione jedzenie i wodę na czas podróży. Można także wrzucić mu do klatki zabawkę, żeby się nie nudził podczas lotu. Psom płochliwym i nerwowym warto podać łagodne środki uspokajające.
Hotel dla zwierząt
W sytuacji, gdy nie możemy zwierzaka zabrać ze sobą ani nie mamy nikogo bliskiego, z kim moglibyśmy go zostawić, pozostaje nam taka opcja jak hotel dla zwierząt, w którym za opłatą można na jakiś czas zostawić psa lub kota. Na wszelki wypadek warto je sprawdzić, kierując się opiniami innych lub kontaktując się z ludźmi przez np. fora internetowe. W sieci znaleźć można także ogłoszenia osób oferujących odpłatną opiekę nad zwierzętami w okresie urlopowym. Czasem na serwisach społecznościowych ogłaszają się osoby, które po prostu kochają zwierzęta i oferują pomoc nie myśląc o zarobku.
- Na portalu wymiennik.org lub na fb są dość często ogłoszenia - zajmę się Twoim zwierzakiem podczas Twojej nieobecności - z reguły zamieszczają je ludzie, którzy szanują i kochają zwierzęta więc można mieć na uwadze taką alternatywę. Niestety w okresie letnim bardzo dużo zwierząt jest porzucanych - apelujemy o to, żeby ludzie mieli odwagę oddać zwierzę do schroniska a nie porzucać je w miejscu gdzie nie ma szans na przeżycie - apeluje Karolina Pawelczyk koordynator wolontariatu w Celestynowie, a my się dołączamy.