Ponieważ dostrzeganie wszelkich różnic pomiędzy komórkami zdrowymi a nowotworowymi przekracza możliwości nawet najbardziej błyskotliwych ludzkich umysłów, amerykańska firma biotechnologiczna Berg wprowadziła wszelkie dostępne dane na temat biochemii komórek do superkomputera. Miało to na celu znalezienie sposobu na takie przestawienie działania komórek nowotworowych, by znów stały się zdrowe.
 

W ten sposób udało się znaleźć pierwszy potencjalny lek - BPM31510, który ma odwracać tak zwany efekt Warburga, czyli zachodzącą w przypadku komórek nowotworu zmianę procesów wytwarzania energii z tlenowych na beztlenowe. Badania przeprowadzone na 85 pacjentach miały na celu tylko sprawdzenie toksyczności BPM31510, jednak u jednego z pacjentów guz zmniejszył się o jedną czwartą. Zdaniem przedstawicieli firmy Berg najbardziej podatne na leczenie nową metodą mogłyby być nowotwory o najwyższym zapotrzebowaniu na energię.
 

Naukowcy chcą przeprowadzić dalsze badania aby sprawdzić, czy potencjalny lek rzeczywiście pomógłby pacjentom. Zdaniem specjalistów dzięki połączeniu postępów technik komputerowych i medycyny wkrótce można oczekiwać kolejnych potencjalnych leków. Eksperci uważają, że sztuczna inteligencja to przyszłość medycyny- pozwoli opracować lepsze leki oraz ułatwi dobór terapii do pacjenta.
 

Źródło: PAP

 


Zobacz nasz nowy cykl "Warto spróbować"! W pierwszym odcinku uczymy się LANDKITE, próbujemy, testujemy, sprawdzamy co to buggy oraz pokazujemy jakich błędów unikać i dlaczego WARTO SPRÓBOWAĆ właśnie tej dyscypliny sportu.