Nazwa: Pattaya Państwo: Tajlandia Długość: 4 km Lokalizacja: Pattaya Region: Chonburi Akwen: Zatoka Tajlandzka, Morze Południowochińskie Podłoże: drobny, biały piasek Sezon: od grudnia do maja Opalanie topless: nie Rafy koralowe: tak Sporty: snorkeling, windsurfing, narty wodne, parasailing, skutery wodne, banana boating, paralotniarstwo, nurkowanie Ratownicy: tak Jak dotrzeć:  Do Pattaya można dojechać autokarem z centrum (oddalonego o ok.150 km) Bangkoku lub z lotniska Suvanabhumi International Airport znajdującego się 115 km od plaży. Pattaya leży na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. W latach 60. XX w. kiedy znajdowała się tu jedynie wioska rybacka w jej okolice zaczęli przybywać amerykańcy żołnierze, którzy szukali  wypoczynku po walkach w pobliskim Wietnamie. Miejsce zaczęło powoli rozwijać się jako ośrodek turystyczny.  Dziś  w Pattaya nie brakuje atrakcji zarówno w dzień i jak i w nocy. Znajduje się tu całe mnóstwo klubów, dyskotek i barów. W ostatnich latach, kurort zaczęto przystosowywać także dla rodzin z dziećmi. Duża atrakcję stanowi obecnie jedno z największych akwariów w Azji - Underwater World Pattaya. Dzieci zwiedzają też chętnie Ripley’s Believe Or Not Museum. Z całą rodziną warto wybrać się także do Wat Khao Phra Bat skąd rozpościera się przepiękny widok na ocean i całe miasto. Inne rozrywki to m.in.  golf, tenis, kręgle. Można także wziąć udział w imprezach w pianie organizowanych zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Plaża w kształcie księżyca jest pokryta drobnym piaskiem, który zawdzięcza swój biały kolor krzemianom i węglanom.  Na całym jej odcinku znajdują się płatne leżaki i parasole. Łodzie nie przybijają bezpośrednio do brzegu. Na morzu wyznaczona jest reda gdzie jednostki pływające mogą rzucać kotwicę. Po plaży nieustannie krążą sprzedawcy, którzy mają do zaoferowania niezliczoną ilość towarów i usług w tym m. in. lody, zimne napoje, krewetki, kraby, gazety, orzechy czy biżuterię. Jeśli nie zamierzamy skorzystać z ich usług wystarczy powiedzieć: mai ow krup (Nie chcę, dziękuję). Wzdłuż ulicy przy plaży rozciąga się cała gama sklepów, restauracji oraz sklepów z pamiątkami.
Na plaży istnieje możliwość wypożyczenia nadmuchiwanego koła, na którym wczasowicze spokojnie dryfują obserwując majaczące w oddali wyspy koralowe. Można tu także,  w cieniu palm, skorzystać z usług masażysty. Duży problem może stanowić hałas dobiegający z położonej jakieś 20 metrów od plaży drogi, która jest jedną z najbardziej ruchliwych tras w okolicy.
Z plaży organizowane są wycieczki na pobliskie wysepki koralowe  albo wypady na połów ryb lub nurkowanie. Nurkowie mogą udać się m.in. na pobliskie wysepki Ko Sak oraz Ko Krok.  Bardziej wprawieni miłośnicy tego sportu wybierają wycieczkę do Ko Laan lub do nieco bardziej odległych Ko Man Wichai, Ko Rin lub do słynącej z licznych wraków zatoki Sattahip. Na północ od Pattaya znajduje się spokojniejsza plaża – Naklua Beach. Można się tam dostać w 20 minut tzw. songthaew czyli tajskim mini-busem.

Zobacz także:

Weź udział w dyskusji na temat Najpiękniejszych plaż na świecie