Żółwie to zwierzęta niezwykle ciekawe. Ludzkość interesowały od starożytności, przypisywano im nadzwyczajną moc. W Indiach wyobrażano sobie ziemię jako tarczę pod podporą słoni stojących na pancerzu żółwia, które wolno się obracały, tworząc dzień i noc. Indianie z kolei wierzyli, że dawniej zwierzęta mieszkały na pancerzu żółwia, jednak pojawił się krab, który naniósł tyle piasku, że cały pancerz zasypał. Żółw Ao w Chinach był podporą świata. Dla Azteków żółw stał się symbolem tchórzostwa i zdrady, a chrześcijanie, zanim uznali go za symbol skromności małżeńskiej, początkowo twierdzili, że jest początkiem zła.
Żółw to także popularny bohater dziecięcych bajek. Jest powolny, ociężały, jednak uparcie dąży do celu i zwycięża.

Światowy Dzień Żółwia obchodzony jest od 2000 roku i został zainicjowany przez American Tortoise Rescue. Od 2009 roku Word Turtle Day obchodzony jest również w Polsce, a organizuje go grupa Krakowskich Żółwiarzy w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 1 w Krakowie (duże wsparcie ze strony dyrekcji, nauczycieli itd.)

Celem obchodów jest uświadomienie ludziom, że żółwiom grozi coraz większe niebezpieczeństwo i to właśnie ze strony człowieka. Łowi się je po to, by sprzedać je jako zwierzęta domowe, a w niektórych krajach żółwie mięso oraz jaja pełnią funkcje konsumpcyjne.

Kilka faktów, które warto wiedzieć:

- Żółwie są jajorodne.

- Są jedynymi kręgowcami na świecie, które zostały wyposażone w zewnętrzny szkielet, którego zewnętrzna część powstała z żeber i ościstych wyrostków kręgów w kostne płyty.

- Zwierzęta te mają rogowy dziób, w którym zamiast zębów (z wyjątkiem kilku wygasłych form) są ostre rogowe listwy na krawędziach szczęki i żuchwy.

- Niektóre żółwie są mięsożerne, a inne roślinożerne. Wyróżniamy gatunki wodne i lądowe oraz wodno-lądowe.

- W Polsce występuje tylko jeden gatunek: żółw błotny. Można czasem spotkać inne, które zostały wprowadzone z innego geograficznie regionu (np. żółw stepowy).