Prawo do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Dążąc do jego realizacji, Polska Akcja Humanitarna, która od 1998 roku odżywia dzieci w polskich szkołach, rozszerza swoje działania i rozpoczyna program walki z głodem w krajach Afryki Wschodniej. Wierzę, że pod patronatem Pajacyka, który od 12 lat dożywia tysiące uczniów w Polsce, PAH może dodatkowo ratować dzieci, których życiu zagraża głód - mówi Janina Ochojska, prezes fundacji. Kampanię PAH wspierają także ambasadorowie Pajacyka – Agnieszka Dygant i Tomasz Kot.
Głód jest jednym ze skutków skrajnego ubóstwa, hamującym rozwój jednostek i całych społeczeństw oraz niszczącym ich potencjał. Codziennie prawie 15 tys. dzieci umiera z głodu lub z powodu chorób będących jego wynikiem. Rozwój dziecka uzależniony jest od jakości i ilości pokarmów, które przyjmuje. Tylko odpowiednio odżywione matki są w stanie wydać na świat i wykarmić dzieci, które będą mogły cieszyć się zdrowiem fizycznym i prawidłowym rozwojem umysłowym.
Już 30 zł wystarczy, by zapewnić miesięczne wyżywienie jednemu dziecku w Afryce Wschodniej. W związku z nadchodzącym Światowym Dniem Walki z Głodem (16 października) Polska Akcja Humanitarna zachęca do włączenia się w kampanię „Świat bez głodu.”
Jestem mamą i problemy dzieci są mi szczególnie bliskie. Nie wyobrażam sobie, że moje dziecko mogłoby kiedykolwiek cierpieć z powodu głodu. Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zlikwidować ten problem wśród dzieci - mówi Ambasadorka Pajacyka, Agnieszka Dygant.
Celem kampanii jest przeciwdziałanie niedożywieniu dzieci w krajach Afryki Wschodniej: Sudanie, Kenii, Somalii i Erytrei. Zebrane środki zostaną przeznaczone na dożywianie dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.
Kampanię „Świat bez głodu” możesz wspierać poprzez:

•    Wpłatę dowolnej kwoty na konto: BPH 33 1060 0076 0000 3310 0017 8605
•    Zakup jednego z zestawów na stronie: www.podarnik.gazeta.pl

Głód na świecie - fakty

•    Prawie miliard ludzi  (925 milionów) na kuli ziemskiej cierpi z powodu głodu.
•    Oznacza to, że co 7 mieszkaniec ziemi nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia, aby zaspokoić fizyczny głód oraz prowadzić aktywne życie społeczne i zawodowe.
•    Choć przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych ds Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreślają, że spadek osób głodujących to sukces - od zeszłorocznych badań liczba ludzi cierpiących z braku pożywienia spadła o 100 mln - to jednak "sytuacja pozostaje nie do przyjęcia".
•    98% ludzi cierpiących z powodu głodu, żyje w krajach rozwijających się.
•    Chiny, Indie, Indonezja, Etiopia, Kongo, Pakistan, Bangladesz. To w tych siedmiu krajach mieszka prawie dwie trzecie ze światowej populacji niedożywionych. W niechlubnym rankingu głodnych przodują kraje azjatyckie - mieszka w nich 578 mln ludzi, których dzienna dawka kalorii jest mniejsza niż niezbędne minimum - 1800. 239 mln głoduje w Afryce Subsaharyjskiej (dane z pierwszych pięciu punktów pochodzą z raportu FAO 2010: The State of Food Insecurity in the Word).
•    Głównymi przyczynami głodu na świecie są wojny, katastrofy naturalne, zmiany klimatyczne wywołujące susze i powodzie , słabo rozwinięte rolnictwo i chroniczne ubóstwo, a także dyskryminujące najbiedniejsze społeczeństwa reguły rynkowe.
•    Globalne kryzysy finansowe i kryzys żywnościowy w 2008 roku miały fatalny wpływ na sytuację ekonomiczną krajów Południa i zaowocowały m.in drastycznym wzrostem cen importowanej żywności, od której wiele krajów Południa jest uzależnionych.
•    Analiza polityk rolnych, handlowych i rozwojowych pokazuje, że interesy UE wygrywają często z realizacją prawa do żywności i Milenijnych Celów Rozwoju.
•    Osoby cierpiące z powodu głodu to nie tylko mieszkańcy biednych wsi, ofiary konfliktów i katastrof. To również mieszkańcy slumsów, które stają się jedną z wyróżniających cech miast Południa. Według UN-Habitat dziś w slumsach na całym świecie żyje ponad miliard ludzi. To 32% zurbanizowanej populacji na świecie.
•    Kobiety, to niewiele ponad połowa populacji całego świata, jednak wśród osób głodujących stanowią ponad 60% (ECOSOC 2007).
•    Co 6 sekund z powodu głodu umiera jedno dziecko (The State of Food Insecurity in the Word, FAO 2010).
•    10,9 miliona dzieci poniżej 5 roku życia umiera każdego w krajach rozwijających się. Głód i choroby wywołane niedożywieniem stanowią 60% tych przypadków (UNICEF 2007).  
•    Chorobami związanymi z niedożywieniem są marazm i kwashiorkor.
•    Problem głodu polega nie tyle na ilości dostępnej żywności, lecz na sprawiedliwej jej dystrybucji oraz cenie, którą muszą zapłacić za nią najubożsi.
•    Problemem w skali światowej pozostaje zjawisko tzw. "chronicznego głodu", czyli syndrom permanentnego niedożywienia. Dotknięci nim ludzie mają zbyt mało jedzenia, by wieść normalne życie. Chroniczny głód w znacznym stopniu utrudnia, a często po prostu uniemożliwia jakąkolwiek aktywność fizyczną, naukę czy pracę i jest szczególnie groźny dla kobiet i dzieci. Niedożywione kobiety często rodzą słabe dzieci o zbyt małej wadze i ryzykują przy tym własną śmierć. Niedożywione dzieci rosną wolniej niż te, które spożywają dziennie właściwą ilość kalorii, wolniej też rozwijają się psychicznie. Ich system immunologiczny jest osłabiony przez ciągły brak wystarczającej ilości pożywienia. Są też bardziej niż dobrze odżywione dzieci podatne na choroby.
•    Dyrektor generalny FAO Jacques Diouf alarmuje, że jeden z tzw. celów milenijnych ONZ - redukcja głodu na świecie - może nie zostać osiągnięty.

Jak pomaga Polska Akcja Humanitarna

•    Każdego roku PAH obejmuje pomocą kilka tysięcy rodzin z krajów rozwijających się.
•    Celem PAH jest tworzenie warunków do rozwoju samodzielnej produkcji żywności w krajach najbiedniejszych oraz zmniejszenie liczby niedożywionych i głodnych dzieci w Polsce i na świecie.
•    PAH dostarcza żywność ofiarom konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych a mieszkańcom krajów rozwijających się zapewnia możliwość samodzielnego produkowania żywności, oferując różne formy wsparcia: od dystrybucji nasion i narzędzi, przekazywania zwierząt gospodarskich, po prowadzenie szkoleń z zakresu produkcji żywności i hodowli.
•    PAH w Sudanie
  • Według WFP i FAO w stanie Jonglei w Południowym Sudanie aż 30% populacji jest chronicznie niedożywiona i wymaga natychmiastowej pomocy żywieniowej. Przyczyną tak fatalnej sytuacji sa walki plemienne oraz niedostatecznie rozwinięte rolnictwo.
  • Wspólnie z FAO PAH dystrybuuje nasiona, narzędzia rolnicze oraz sieci do połowów ryb wśród społeczności zamieszkujących okolice Nilu a także prowadzi szkolenia rolnicze dla beneficjentów dystrybucji. Do tej pory pomogliśmy w ten sposób ponad 3000 gospodarstw domowych.
  • Istotnym elementem projektów są również szkolenia zawodowe i rolnicze skierowane głównie do kobiet. Program ten ma na celu zwiększenie i zdywersyfikowanie źródeł dochodu gospodarstw domowych poprzez prowadzenie piekarni, uprawę warzyw, krawiectwo, itp.
  • Dużym problemem w Sudanie jest również monotonność lokalnej diety opartej na sorgo, cassavie, kukurydzy i wołowinie. Dlatego propagujemy również hodowlę drobiu (jajka) oraz uprawy drzewek owocowych takich jak mango czy guavy będących źródłem witamin i mikroelementów.
  • Dostęp do wody jest niezbędny dla przetrwania i rozwoju społeczeństw. Do tej pory, dzięki PAH w Sudanie Południowym i Zachodnim Darfurze powstało 120 studni głębinowych, które codziennie pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie na wodę ponad 130 tysięcy osób.
•    Polska Akcja Humanitarna od 1998 roku ufundowała już ponad 10 milionów posiłków dla niedożywionych dzieci w Polsce. Teraz rozszerza swoje działania i pod patronatem Pajacyka rozpoczyna program walki z głodem w krajach Afryki Wschodniej