Bardzo często, jeśli mamy siostry, mówimy, że wolelibyśmy brata i na odwrót. W przypadku słoni indyjskich sytuacja jest jasna. Badania na osobnikach trzymanych w częściowej niewoli wykazały, że małe słoniątka czerpią większe korzyści z posiadania starszych sióstr niż starszych braci.

Między słoniami

Naukowcy z uniwersytetów w Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz Mjanmy odkryli, że u słoni indyjskich rodzeństwo ma bardzo silny wpływ na młodsze słoniątka. Te, które mają starsze rodzeństwo żyją znacznie dłużej od jedynaków.

Badacze ustalili, że samice wychowywane razem ze starszymi siostrami nie tylko żyją dłużej, ale też rozmnażają się wcześniej – około 2 lata szybciej niż samice, które mają starszych braci. Jak ta zależność wygląda w przypadku samców? Wychowywanie ze starszymi siostrami nie przekłada się na długość ich życia, za to wyraźnie ma wpływ na większą masę ciała.

– Nasze badania potwierdzają, że relacje między rodzeństwem mają wpływ na dalsze indywidualne życie. Dotyczy to zwłaszcza gatunków społecznych takich jak słonie – wyjaśnia Vérane Berger z Uniwersytetu w Turku.

Wpływ matki czy rodzeństwa?

Eksperyment nie mógł zostać przeprowadzony na dzikich zwierzętach, ponieważ ich życiorysy są nieznane. Aby otrzymać rzetelne wyniki, badacze skupili się na grupie słoni żyjących w częściowej niewoli. Co to oznacza? Dorosłe osobniki za dnia pracują jako zwierzęta transportowe ale noce spędzają w lasach bez nadzoru ludzi. Młode pierwsze pięć lat życia spędzają u boku matek. Po tym czasie zaczynają być szkolone do pracy.

Dla potwierdzenia swoich obserwacji naukowcy wykorzystali dane dotyczące reprodukcji i długości życia 2344 słoni urodzonych w latach 1945-2018. Przeprowadzone badania były korelacyjne, dlatego też ich autorzy nie wykluczają wpływu innych czynników zewnętrznych poza posiadaniem starszego rodzeństwa, przykładowo jakości opieki matki oraz obciążenia pracą.

Kolejne etapy projektu mają być dokładniejsze.

– Mamy nadzieję, że uda nam się rozróżnić matczyne efekty od wpływu rodzeństwa – zapowiada Berger.

Dalsze badania mają również zbadać to, czy i jak relacje w rodzeństwie regulują inne aspekty zdrowotne u młodszych słoni, takie jak odporność czy zmiany hormonalne.

Źródło: Journal of Animal Ecology