Martyna Wojciechowska

Martyny Wojciechowskiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler i sławna podróżniczka. Autorka wielu książek podróżniczych, m.in. „Przesunąć horyzont”, „Misja Everest”, „Etiopia. Ale czat!”. Pasjonatka sportów ekstremalnych – licencjonowany nurek, pierwsza Polka, która ukończyła rajd Sahara-Dakar. Entuzjastka wspinaczki wysokogórskiej, zdobywczyni Korony Ziemi. W programie „Kobieta na krańcu świata” przemierza ziemię, aby przedstawić widzom losy kobiet z całego świata, a często także poprawić ich los. Honorowa ambasadorka fundacji WWF.

Sobota, 14:00

 

Nela mała reporterka

W pierwszą podróż wyruszyła jako pięciolatka. Zwiedziła 20 krajów, m.in.: Etiopię, Zanzibar, Kenię, Tanzanię, Mauritius, Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Filipiny, Wietnam, Sri Lankę, Peru, Boliwię, Chile, Kostarykę, Panamę i Japonię. Zwiedzała boliwijskie wulkany i gejzery, obserwowała kajmany i piranie w dorzeczu Amazonki, a na Filipinach zeszła sto dwadzieścia metrów w głąb jaskiń szukając nietoperzy. Wydała kilka książek, m.in. „10 niesamowitych przygód Neli”, „Nela na 3 kontynentach, podróże w nieznane”, „Nela i tajemnice świata”, „Nela na tropie przygód” oraz „Śladami Neli. Przez dżunglę, morza i oceany”. Za książkę „Nela i tajemnice świata” została wyróżniona Bestsellerem Empiku w kategorii Literatura dla dzieci. Nela jest najmłodszą na świecie reporterką.

Sobota, 11:00 – 12:00

 

Jakub Porada

Autor przewodników turystycznych Porada da radę i Polska da radę, oraz nostalgiczno-ironicznej powieści obyczajowej Chłopaki w sofixach. Pracuje w TVN24, a także w TTV. Pasjonat historii, geografii i literatury. Udowadnia, że dzięki wyprawom można zrozumieć świat, a w książkach i na spotkaniach autorskich przekonuje, że podróże są dostępne dla wszystkich bez względu na wiek i grubość portfela.

Niedziela, 13:30 – 14:00

 

Marcin Dobas

Fotograf „National Geographic” specjalizujący się głównie w zdjęciach podróżniczych, krajobrazowych i przyrodniczych. Od lat z aparatem dociera w najdalsze zakątki Ziemi. Zdjęcia i relacje z jego podróży publikowano w wielu krajach ‒ w magazynach, przewodnikach i albumach; pokazywano je na wystawach oraz podczas festiwali podróżniczych. Jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych. Chętnie dzieli się swoją pasją i wiedzą z innymi, prowadząc kursy plenerowe. Swoje spostrzeżenia i doświadczenia z pracy fotografa przekazuje podczas warsztatów i wypraw fotograficznych.

Sobota, 11:00 – 11:30

 

Małgorzata Kalicińska

Znana przede wszystkim jako autorka poczytnych książek obyczajowych, Małgorzata Kalicińska pasjonuje się również podróżami i egzotyczną kuchnią. Razem z bratem Mirosławem stworzyła książkę „Kalicińscy od kuchni”. Przedstawiają w niej smaki z całego świata i wypróbowane przez nich przepisy. W strefie National Geographic będziecie mogli spotkać się z autorką i spróbować przygotowanych przez nią azjatyckich przysmaków.

 

How to (ex)change the world

Anna i Andrea, w przerwie podróży dookoła świata, opowiedzą o swoich doświadczeniach z Azji Południowo-Wschodniej. Poszukują światozmieniaczy, ludzi, którzy w różnych zakątkach Ziemi zmieniają świat na lepsze. Anna i Andrea rozpowszechniają ich historie. Metodą ich podróży jest wymiana – oferują oni swoje umiejętności (np. uczenie angielskiego, pracę na farmie), w zamian za miejsce do spania i jedzenie. Pozwala to nie tylko obniżyć koszty podróży, ale i prawdziwie wniknąć w daną społeczność, stać się jej częścią, opisać jej historię od środka. Przez ostatnie 9 miesięcy mieli okazję między innymi spędzić 2 tygodnie w środku tajskiej dżungli, podziwiać zachody słońca na rajskiej wyspie, wziąć udział w weselu malezyjskiej piosenkarki i wykąpać słonie.

Piątek, 13:00 – 14:00

 

Tomek Gola

Fotograf i podróżnik. Tworzył między innymi projekt M41, w którym fotografował mieszkańców Azji, ich tradycję i codzienne życie na styku wielu kultur. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in. Grand Prize at the Oregon Coffee Board Photo Contest 2015. Oprócz zdjęć tworzy również paski fotograficzne. Podróżował do Syrii, USA, zwiedził Kubę.

Sobota, 16:00 – 17:30

 

Paulina Wierzgacz

Rocznik '91. Absolwentka wrocławskiej ASP, fotografka, twórczyni video. Prowadzi bloga http://obrazkiblondynki.pl, na którym porusza wątki fotograficzne, opisuje swoje przygody w drodze i realizację listy 100 rzeczy do zrobienia w życiu. W strefie NG wystąpi z prezentacją “Islandia jest kobietą” - Islandia to kraj, który zachwyca od razu. A potem z każdym kawałeczkiem coraz bardziej. Zanim się człowiek zorientuje jest już całkowicie zakochany w bezkresie tego pięknego, surowego krajobrazu. W dźwięku wiatru na polach lawy, w bulgocącej i parującej ziemi, w nieskazitelnym błękicie lodu, kolorowych górach i mchu mięciutkim jak pierzyna. A to i tak dopiero początek. Najpiękniejsze rzeczy Islandia odkrywa przed człowiekiem powoli - i tylko wtedy, gdy ona tak zadecyduje.

Piątek, 14:00 – 14:45

 

Jurek Płonka i Michał Mysza

“Niepowstrzymany” - opowieść o życiu z pasją i pasji życia której nawet utrata wzroku nie zaszkodzi. O ciągłej, wspaniałej i heroicznej walce z wiatrakami rzeczywistości opowiedzą: Jerzy Płonka jako Don Kichot oraz Michał Mysza jako Sancho Pancha.

Jurek Płonka to alpinista, który chce jako pierwszy na świecie niewidomy zdobyć 46 najwyższych szczytów Europy. Wraz ze swoim przyjacielem, również zdobywcą gór, Michałem Myszą, zdobyli m.in. Mount Blanc. Pokonują nie tylko groźne góry, lecz także własne słabości. Na World Travel Show opowiedzą o tym, jak w sporcie, a przede wszystkim wspinaczce, radzą sobie niewidomi.
PS. Będzie też o Górach, rzekach i dalekich krainach.

Piątek, 15:00 – 16:00

 
Piotr Horzela

Leśnik z urodzenia i wykształcenia, który po ukończeniu studiów udał się na półtora roku w rejony Antarktyczne. Kolejne pół roku spędził podróżując z plecakiem po Ameryce Południowej. Przez ostatnie dwa lata mieszkał w najmłodszym państwie świata - Sudanie Południowym. Wychował się z dala od najbliższego sklepu spożywczego. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Chyba nigdy nie zdecyduje czy bardziej lubi odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Woli spędzić pół roku w jednym miejscu niż przebiec przez dziesięć. Aparat fotograficzny ma zawsze przy sobie, ale stara się słyszeć więcej niż przez wizjer. Aktualnie przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach.  "Antarktyka - stacja polarna, lodowce pingwiny" - Piotr opowie o wietrze, lodzie i oczywiście o tym co robią pingwiny, gdy słonie morskie się wylegują na plaży - w rejony Antarktyczne dotarł wraz z 34 Wyprawą Antarktyczną PAN. W polarnej stacji badawczej spędził blisko półtora roku. W tym czasie, między innymi: mierzył lodowce, monitorował zachowania pingwinów i innych zwierząt, pomagał naukowcom w ich pracach, przy okazji poszerzając swoją wiedzę o Antarktyce. www.phontour.pl

Sobota, 12:30 – 14:00

 
Marcin Lesisz

Projekcja krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Goran The Camel Man” połączona ze spotkaniem autorskim. Wykład poświęcony poszukiwaniu bohaterów dokumentalnych w podróży. „Podczas jednej z autostopowych wędrówek, w nocy, w trakcie przekroczenia granicy bułgarsko-tureckiej spotkałem siwego brodatego mężczyznę odzianego w wędrowne szaty. Przypominał postać nomada, mędrca, Gandalfa. Wyłonił się z mroku i zaproponował schronienie. Ujrzałem karawanę, a przy niej zwierzęta i wielbłąda. Po zamienieniu kilku zdań, zrozumiałem, że to właśnie jego szukałem i zrobię o nim film” - opowiada o swoim bohaterze autor.

Sobota, 15:00 – 16:00

 

Mariusz Stachowiak

(www.oderwany.com), zwany w świecie jako Oderwany, przybliży nam kraj, w którym nie ma nawet jednego mostu nad rzeką, która dzieli Gambię na dwie części. Opowie o ludziach przepełnionych radością i uśmiechem pełną "Gambią". Prelekcja będzie prawdziwą ucztą fotograficzną, ponieważ Mariusz z zawodu jest fotografem. Szczególnie ceni sobie fotografię podróżniczo-reporterką oraz portretową. To jak bardzo ujmujące i przykuwające są jego fotografie można zobaczyć na autorskiej stronie internetowej www.mariuszstachowiak.pl. Mariusz ma za sobą wiele podróży na własną rękę, w których w wielu z nich nigdy nie miał biletu powrotnego. Wracał do domu kiedy uznał, że wszystko co zaplanował zostało przez niego zrealizowane. Z każdej podróży wraca z nowych doświadczeniem i fotografiami na które czekają wszyscy, co znają jego patrzenie na świat. W czasie swoich prelekcji nie tylko dzieli się swoimi doświadczeniami, ale motywuje również do działania, do odrywania się na chwilę od swojej codzienności. Wszystko za sprawą swojego motta: "Czasem warto oderwać się od swojej codzienności i wyruszyć w świat, który sprzyja podróżującym".

Niedziela, 12:00 – 13:30

 


Scenę Podróżników National Geographic poprowadzą:

Oliwia Papatanasis

Fotograf, autorka bloga http://the-ollie.com/, studiowała filologię polską oraz dziennikarstwo. Nieduża, trochę szalona dziewczyna, która nie wygląda na swoje lata, ale też ich nie czuje. Lubi sport, wyzwania, góry oraz morza. A przede wszystkim przygody i miejsca, o których najpierw dużo czyta i zapala się do podróży, a następnie kombinuje jak tam dotrzeć. Z chęcią próbuje czegoś nowego: nurkuje, odwiedza jaskinie, spływa pontonem, przedziera się przez rzeki kajakiem, jeździ na snowboardzie i zdobywa górskie szczyty. Ale najważniejsze, że pewnego dnia dostała do ręki aparat i odważyła się dokumentować otaczające ją podczas podróży widoki, co okazało się być fascynującym i dającym dużo satysfakcji zajęciem. Postanowiła rozwijać swój warsztat, a także pokazywać i opisywać na blogu miejsca, które odwiedza.

 

Natalia Fraś

Wiecznie w drodze, na zmianę z wielką żółtą walizką albo małym plecakiem. Z wykształcenia psycholog, z zawodu podróżująca pasjonatka ludzi, związana z incentive travel. Etatowo spełnia marzenia. Autorka bloga http://www.zapiskizeswiata.pl, na którym opisuje przede wszystkim pełne humoru przygody ze swoich podróży i kulisy swojej pracy. Góralka z krwi i kości, choć w poprzednim wcieleniu z pewnością płynęła w jej żyłach latynoska krew.

Więcej o Targach World Travel Show: worldtravelshow.pl