Dzień rozpoczną trzy produkcje, których autorzy udowadniają, że między piłką nożną, a kultem religijnym istnieje wiele podobieństw („Football, Iranian style”, „Make Goals not War” oraz „Hallowed be thy Game”). Kolejny film „Mudang: The Reconciliation of the Living and the Dead” przeniesie natomiast widzów do Azji, gdzie będą mogli z bliska przyglądać się niezwykłym rytuałom, odprawianym przez szamanki zwane mudang. Po tym seansie widzowie zostaną zaproszeni na rozmowę z koreańską szamanką Kim Keu-hwa, która występuje na tegorocznym Festivalu Brave – tego spotkania nie wolno przegapić!

Kolejne godziny to spotkanie z bohaterem filmu „Georgi and the Butterflies” - bułgarskim, wyjątkowo kreatywnym lekarzem, pracującym w szpitalu dla upośledzonych psychicznie mężczyzn oraz z mieszkańcami Neapolu, nałogowo biorącymi udział w grach losowych („Dreaming by Numbers”). Ten filmowy dzień zakończy opowieść o legendarnej, indiańskiej dziewczynie, która stała się w Wenezueli obiektem afrykańsko-katolickiego kultu („Maria Lionza, Breath of Orchids”).

DZIEŃ 2 – środa, 08.07.2009, Kino Warszawa
10.00 Football, Iranian style, reż. Maziar Bahari, 2001, Iran, 50 min
Maziar Bahari w swoim dokumencie w bardzo celny sposób pokazuje, jak dobrze w zbiorowe doświadczenie społeczeństwa tuż obok wojny, religii, czy ustroju politycznego, wpisuje się sport. A dokładniej rzecz ujmując piłka nożna.

11.30 Make Goals not War, reż. Matías E. Margulis, 2007,  Kanada, 29 min

Czysta, niezmącona niczym wiara w możliwość zaprowadzenia światowego pokoju jest tym, co najważniejsze w życiu pewnego młodego Kanadyjczyka argentyńskiego pochodzenia. Równie ważna jest tylko piłka nożna.
Hallowed be thy Game, reż. Mark Dowd, 2004, Wielka Brytania, 59 min
Film Marka Dowda to przewrotny i kontrowersyjny dokument stawiający przede wszystkim pytania dotyczące piłki nożnej i religii, ale także odnoszące się do współczesnego społeczeństwa i jego potrzeb duchowych, które w dzisiejszych czasach mogą być zaspokajane między innymi poprzez kibicowanie drużynie piłki nożnej.

14.00  Mudang: The Reconciliation of the Living and the Dead, reż. Park Ki-bok, 2003, Korea, 100 min – POKAZ BEZPŁATNY
Powstający ponad trzy lata dokument koncentruje się na rytuałach i praktykach szamanek, zwanych mudang, pochodzących z południowych i wschodnich regionów Korei Południowej. Film opowiada o wielu typach szamanek, łącznie z tymi, które tę „profesję” przekazują sobie z pokolenia na pokolenie, jak jedne z głównych bohaterek dokumentu - osiemdziesięcioletnie siostry Chae.

17.00 Georgi and the Butterflies, reż. Andrey Paounov, 2004, Bułgaria, 52 min

Bułgaria, 20 km od Sofii. W budynku dawnego klasztoru mieszka kilkunastu pacjentów szpitala dla upośledzonych psychicznie mężczyzn. Ich lekarz i opiekun – dr Georgi Lulchev, od lat zmaga się z kłopotami finansowymi, stukając do wszystkich możliwych drzwi w poszukiwaniu środków do życia dla swoich podopiecznych.

19.00 Dreaming by Numbers, reż. Anna Bucchetti, 2006, Holandia, 75 min

Neapol, znany w ostatnich miesiącach za sprawą słynnej Gomorry, w filmie Anny Buchetti pokazany został z cieplejszej, choć wcale nie łatwiejszej strony. Neapolitańczycy, często żyjący na granicy biedy, mają jedną pasję – loterię. Punkt przyjmujący zakłady, w którym realizują oni ową pasję, jawi się jako miejsce spotkań, rozmów i przemyśleń, a sama loteria jest sposobem na oderwanie się od problemów życia codziennego.

20.30 Maria Lionza, Breath of Orchids, reż. John Petrizzelli, 2007, Wenezuela,  81 min
Stara legenda głosi, iż Maria Lionza, urodzona w 1502 roku w rodzinie indiańskiego wodza z regionu Yaracuy, została porwana przez anakondę. Wierzono, że była królową dzikich zwierząt, a na jej tronie przesiadywały żółwie i węże. Postać Maríi Lionzy jest obecnie najpopularniejszym obiektem kultu i czci pośród licznych rodzimych religii Wenezueli. Rytuały towarzyszące kultowi Lionzy są mieszanką afrykańskich i katolickich wierzeń, zbliżonych do Santerii – synkretycznego afroamerykańskiego kultu pochodzenia karaibskiego, obecnego do dziś na Kubie.

Cena biletu na 1 film: 7zł
Cena karnetu na 1 dzień przeglądu: 30zł
Cena karnetu na wszystkie festiwalowe seanse: 140zł
Wstęp na film “Mudang: The Reconciliation of the Living and the Dead” oraz spotkanie z szamanką po seansie jest bezpłatny.
Bilety i karnety są do nabycia w kasie Kina Warszawa, Centrum Festiwalowym oraz za pośrednictwem strony: https://tickets.bravefestival.pl/