Rower turystyczny, czyli jaki? Teoretycznie, na wycieczkę możemy pojechać na każdym rowerze. Jednak w technicznym tego słowa znaczeniu mówiąc turystyczny będziemy mieć na myśli rower trekkingowy. Dlaczego właśnie ten rodzaj roweru jest najbardziej odpowiedni na krótkie i dłuższe wycieczki? Wszystkiego dowiesz się z tekstu poniżej. 

Co to jest rower turystyczny? 

Pod nazwą rower turystyczny kryje się najczęściej rower trekkingowy. Jest to typowy “wół pociągowy” - ma duże koła wyposażone w uniwersalne, ale cienkie opony. Duża liczba przełożeń sprawia, że wsparcie do jazdy na zróżnicowanych trasach jest bardzo wydajne. Projektanci rowerów trekkingowych tworząc je brali pod uwagę kilka podstawowych czynników. 

Podstawowe to moc i wytrzymałość potrzebna do przewiezienia rowerzysty z bagażem. Kolejną kwestią była wygodna pozycja do jazdy - skoro rower ma być turystyczny, to jazda na nim powinna być przyjemna. Zatem wzorcem będzie tu pedałujący z przyjemnością rowerzysta, który dodatkowo w trasie podziwia piękne widoki. Na koniec wyposażenie - rower trekkingowy musi mieć wszystko co niezbędne by swobodnie poruszać się po drogach publicznych w każdą pogodę. Podsumowując te informacje możemy wyobrazić sobie solidny i niezawodny jednoślad, którego wyposażenie zaspokaja wszystkie potrzeby i spełnia normy określone przepisami. 

Jaki rower trekkingowy na długie trasy?

Rower do jazdy rekreacyjnej na długich dystansach powinien spełniać warunki, o których wspomnieliśmy powyżej. Aby tak się stało, konieczne jest połączenie odpowiednio zaprojektowanej ramy z dość uniwersalnym osprzętem. Taką równowagę osiągnął polski producent rowerów Tabou. Dlatego na przykładzie modelu Tabou Kinetic 6.0 pokażemy Ci, czego możesz wymagać od roweru trekkingowego. 

Zacznijmy od ramy - producent daje na nią dożywotnią gwarancję. Jest wykonana z hydroformowanego aluminium, więc jest bardzo lekka, a jednocześnie wytrzymała. Jest to bardzo pożądana cecha, musimy pamiętać o tym, że rower turystyczny ma utrzymać ciężar rowerzysty wraz z całym jego bagażem. Większość wypraw rowerowych odbywa się na utwardzonych ścieżkach rowerowych, ale podróżnikom zdarza się zjechać w teren. Rama musi być tak zaprojektowana, aby wytrzymać również ewentualne przeciążenia. 

Rower turystyczny Kinetic 6.0 wyposażony jest w napęd Shimano z grupy Deore. Daje naprawdę duże możliwości jeśli chodzi o prędkość i wydajność, a to bardzo ważne, gdy wybieramy się na dłuższe trasy. Rower wyposażony jest w hamulce tarczowe hydrauliczne. Dlaczego są lepszym wyborem niż V-brake? Ze względu na potencjalny ciężar przewożony na rowerze. Szybka reakcja i możliwość precyzyjnej kontroli prędkości ma ogromne znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa. 

Rower trekkingowy to jednoślad na dużych kołach, nie inaczej jest w przypadku Kinetica. Wyposażone są w opony Schwalbe Road Cruiser z ochroną przeciwprzebiciową. Delikatnie zarysowany po bokach bieżnik wystarcza, by zapewnić stabilną jazdę na leśnych ścieżkach przy minimalnych oporach toczenia. 

Co powinien mieć rower turystyczny? Niezbędne wyposażenie

Rower trekkingowy to sprzęt, który kupujemy z pełnym wyposażeniem. Warto zwrócić na to uwagę porównując ceny różnych rodzajów rowerów. Tabou Kinetic posiada pełne, przepisowe oświetlenie. Prądnica znajduje się w piaście, więc nie musisz pamiętać o ładowaniu lub wymianie baterii. Rower turystyczny Tabou ma błotniki i osłonę łańcucha, To bardzo podnosi komfort jazdy po mokrej lub błotnistej nawierzchni. Z tyłu znajduje się bagażnik wyposażony w elastyczne pasy do mocowania toreb. W rowerach trekkingowych bagażniki są bardzo solidne, przygotowanie do montażu sakw. 

Siodełko, które otrzymał Kinetic 6.0 to model żelowy, który dopasowuje się do wymagań anatomii rowerzysty. Nie jest to typowa “kanapa” jak w rowerach miejskich, ale ten fakt docenisz dopiero po przejechaniu pierwszych 10 km. Amortyzowana sztyca podsiodłowa uzupełnia efekt jaki daje dobrze dopasowane siodełko. Stopka, dzwonek i przygotowany system montażowy na uchwyty bidonu to również detale, które podnoszą wartości użytkowe roweru. Szczególnie takiego, który ma służyć do pokonywania długich tras. 

Jaki rower trekkingowy do 3000zł?

Rowery trekkingowe nie należą do tanich, dzieje się tak dlatego, że wymagania sprzętowe są duże. Opisany powyżej Tabou Kinetic 6.0 to model za ok. 5000 zł, ale jego wyposażenie jest warte tej ceny - rowery znanych marek w tej konfiguracji są znacznie droższe. Co nie oznacza, że nie możesz kupić tańszego modelu, który również świetnie spełni swoje zadanie. Kolekcja trekkingowa Tabou zawiera kilka opcji sprzętowych w przedziale cenowym od 1999 zł do 4999 zł. 

NIższe ceny rowerów trekkingowych oznaczają drobne zmiany w konfiguracji. Osprzęt z niższej grupy czy hamulce V-brake zamiast tarczowych hydraulicznych. Konstrukcja i geometria ramy są takie same - zatem bez względu na cenę wybranego modelu możesz liczyć na komfortową pozycję do jazdy. Niższa cena nie oznacza, że rower trekkingowy nie będzie miał któregoś z elementów dodatkowego wyposażenia. Błotniki, stopki czy oświetlenie pozostają niezmienne. Na każdym rowerze trekkingowym z kolekcji Tabou możesz jechać na wyprawę bezpośrednio po zakupie.  

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

Na koniec kilka słów o tym, że udana wyprawa nie zależy wyłącznie od sprzętu. Owszem, powinien być starannie wybrany i przygotowany. W końcu to od jego niezawodności zależy to, by wyjazd odbył się bez niespodzianek. Warto tutaj wspomnieć o jednej zalecie rowerów z niższej półki cenowej - często ich mniej skomplikowany osprzęt jest łatwiejszy serwisowaniu w trasie. 

Przygotowanie rowerzysty na kilkudniową wyprawę rowerową powinno obejmować trening kondycyjny. To bardzo ważne, by Twój organizm był dobrze przygotowany do wzmożonego wysiłku. Nawet gdy będziesz pokonywać krótkie odcinki na mało zróżnicowanym terenie, to nie rób tego bez treningu. Jeśli wyjazd jest kilkuosobowy to pamiętaj by zaplanować trasę, którą każdy uczestnik będzie mógł pokonać. Bagaż ogranicz do niezbędnego minimum i pamiętaj by zabrać ze sobą odpowiedni prowiant i zapas wody. 

Wyprawy rowerowe to bardzo przyjemny i zdrowy sposób na spędzenie urlopu. Na rowerze dojedziesz tam, gdzie nie da się wjechać samochodem, masz szansę zobaczyć więcej i odkryć prawdziwe cuda natury.