Aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Shipenko wystartowali razem z kosmonautą Antonem Shkaplerovem, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS–19. Mają spędzić na orbicie 12 dni. Peresild i Shipenko mają zamiar nakręcenia scen, które znajdą się w filmie „Wyzwanie". Julię Peresild wcieli się w nim w lekarkę–chirurga, która podejmuje się lotu na na stację kosmiczną, aby uratować tam kosmonautę, który potrzebuje pilnej operacji na orbicie. 

Shipenko, to 38–letni reżyser, który ma już na swoim koncie kilka filmów, które odniosły sukces komercyjny w Rosji. Na konferencji prasowej przed startem opisywał swoje przeżycia z ostatnich czterech miesięcy, kiedy to razem z Peresild przygotowywali się do lotu w kosmos: „Wiele rzeczy przychodziło mi z trudem. Nie od razu udało mi się opanować wszystkie umiejętności, czasami musiałem powtarzać różne czynności po kilka razy, ale to normalne”. Wtórowała mu 37–letnia aktorka, Peresild, która przyznała, że ścisła dyscyplina i wyśrubowane wymagania podczas treningów okazały się niemałym wyzwaniem: „To było psychicznie i fizycznie naprawdę trudne. Ale myślę, że kiedy już zrealizujemy nasz plan, zapomnimy o wszystkich trudach i będziemy wspominać całe to przedsięwzięcie z uśmiechem”. Shipenko planuje zakończyć zdjęcia do filmu po powrocie na Ziemię. przed wylotem na ISS zdradził, że również dwaj rosyjscy kosmonauci znajdujący się na stacji: Oleg Novitskiy i Piotr Dubrov zagrają drugoplanowe role w jego filmie.

Julia Peresild

 

„Czuję się jak we śnie"

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, od początku wspierał cały projekt widząc w nim dobrą okazję do przypomnienia światu rosyjskich osiągnięć w podboju kosmosu.  „Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie pomoże zwrócić uwagę na nasz program kosmiczny, na zawód kosmonauty", powiedział dziennikarzom we wtorek i dodał:  „Potrzebujemy lepszej wizualizacji badań kosmicznych. Kosmos zasługuje na to, by być pokazywany w bardziej profesjonalny, artystyczny sposób". Po tym, jak statek Sojuz z powodzeniem zadokował do ISS, Rogozin pogratulował załodze i przyznał, że osobiście nadzorował powstawanie scenariusza filmu, aby ten jak najwierniej oddawał realia lotu w kosmos: „W filmie zostaną przedstawione różne sytuacje awaryjne, które mogą się tam wydarzyć naprawdę" - powiedział. Według scenariusza, kosmonauta będzie wymagał pilnej operacji po tym, jak zostanie zraniony przez odłamki kosmiczne.

Na ISS trzej kosmiczni nowicjusze dołączyli do dowódcy stacji Thomasa Pesqueta z Europejskiej Agencji Kosmicznej, astronautów NASA: Marka Vande Hei, Shane'a Kimbrough i Megan McArthur, oraz rosyjskich kosmonautów: Novitskiego i Dubrowa oraz Aki Hoshide z Japonii „Czuję się jak we śnie" – to pierwsze słowa Peresild, kiedy znalazła się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podekscytowany Shipenko przyznał jej rację: „Czekaliśmy na to tak długo i teraz, rzeczywiście czujemy się jak we śnie". Powrót na Ziemię jest planowany na 17–go października. Na pokładzie statku Sojuz ISS opuszczą Peresild, Shipenko oraz Novitskiy, który zagra w filmie wymagającego pomocy kosmonautę.

NASA i Tom Cruise

Przy tej okazji, warto wspomnieć, iż to nie pierwszy pomysł nakręcenia filmu fabularnego w kosmosie z udziałem artystów, którzy nie są astronautami. Niedawno, bowiem amerykańska NASA rozmawiała z aktorem Tomem Cruisem na temat nakręcenia filmu na orbicie, w ubiegłym roku. Transport miała zapewnić firma SpaceX należąca do Elona Muska, która obecnie zajmuje się transportem amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W maju 2020 roku poinformowano, że Cruise pracuje nad projektem razem z reżyserem Dougiem Limanem, Elonem Muskiem i NASA. Reżyser Liman powiedział, że „jest jeszcze wiele technicznych kwestii, które muszą zostać dopięte. To naprawdę ekscytujące, ponieważ kiedy robisz film z kimś takim jak Tomem Cruise, wiesz, że musisz umieścić na ekranie rzeczy, których nikt jeszcze wcześniej nie widział".