Materiał powstał we współpracy z marką Kinder Niespodzianka

Życie rodzinne

Rekiny często pływają samotnie lub w towarzystwie innych zwierząt morskich, często niewielkich ryb. Czasem przyłącza się do waleni, które potrafią wyszukać kałamarnice – jeden z przysmaków żarłacza! U żarłaczy okres godowy trwa wiosną, natomiast poród następuje wiosną lub wczesnym latem następnego roku. Żarłacze żyją kilkanaście lat (Czarnopłetwe) do 50 lat (Żarłacze Tygrysie).

Rekiny są żyworodne, co oznacza, że młode rodzą się podobnie jak człowiek.  Wyjątkiem jest Żarłacz Tygrysi, który jest jajożyworodny, co oznacza, że młode wykluwają się z jaj w organizmie matki. Samica po około rocznej ciąży rodzi kilka, a nawet kilkadziesiąt młodych. 

Rekiny żarłacze to urodzone drapieżniki

Mają ostre zęby o kształcie podobnym do trójkąta. I może być ich aż 128 (tyle ma ich Żarłacz Biały)!

Jednym z groźniejszych gatunków jest Żarłacz Biały, zwany również Ludojadem. Już sama ta nazwa może brzmieć dość przerażająco!

Ich znak rozpoznawczy to płetwa grzbietowa. Dzięki niej mogą szybko zawracać lub nawet kręcić się wokół własnej osi. Z kolei ich mocna płetwa ogonowa pozwala na szybki zryw. Pływają zwinnie i mogą poruszać się z prędkością. Jedne z najszybszych są Żarłacze Błękitne. Są w tanie płynąć ponad 13 m/s.

Rekiny widzą w ciemnościach około 10 razy lepiej niż człowiek. Polowanie ułatwia im także linia boczna. Ciągnie się od skrzeli do płetwy ogonowej i może wyczuć drobne wibracje wody. Dzięki temu rekin może z łatwością polować nawet w całkowitych ciemnościach. Niektóre gatunki mogą zanurkować nawet na 1200 metrów w poszukiwaniu pożywienia.

W nosie mają specjalne elektroreceptory, dzięki którym mogą wykryć nawet niewielkie impulsy ofiary. Mają również doskonały węch. Są niezwykle wyczulone na zapach krwi i mogą wyczuć kropelkę krwi w 120 litrach wody, czyli tyle ile się mieści w niewielkiej wannie.
Co nietypowe dla ryb – potrafi wystawić głowę ponad wodę, by dojrzeć ofiarę.

Nie takie straszne jak w „Szczękach”?

Film „Szczęki” z lat 90-tych rozsławił rekiny jako niezwykle groźne dla ludzi zwierzęta. Fabuła filmu nawiązuje do prawdziwych wypadków, które miały miejsce u wybrzeży USA, w New Jersey w 1916 roku.

Biorąc jednak pod uwagę ile osób nurkuje, surfuje i pływa, ataki rekinów zdarzają się bardzo rzadko. Większość gatunków nie atakuje jednak ludzi celowo. Zwykle – w przypadku poczucia zagrożenia lub w obronie swojego terytorium. Przypadki pogryzienia najczęściej zdarzają się u wybrzeży Australii i USA. Jak twierdzą specjaliści – w przypadku spokojnego oddalenia się od rekina, drapieżnik zwykle nie atakuje.

A jednak przyjazne

Od wielu lat trwają badania naukowe nad zachowaniem rekinów. Dawniej, by przyjrzeć się ich zachowaniu, badacze zamykali się w podwodnych klatkach. Dzięki temu mieli pewność, że są bezpieczni. 

W Republice Południowej Afryki nurek Mark Addison pokazał światu, że można pływać wśród Żarłaczy Tygrysich - bez ochrony klatki. Obecnie jedną ze specjalistek w tej dziedzinie jest Ocean Ramsey, która naukowo zajmuje się rekinami i nurkuje z nimi! Udowadnia, że jeśli się pozna ich zwyczaje i zachowanie – to nie są groźne. 


Rekina tak jak inne dzikie zwierzęta Afryki znajdziecie w Kinder Niespodziance. Kolekcja Natoons ma na celu edukację poprzez zabawę figurkami. W ten sposób dzieci dowiedzą się więcej o unikalnych, często zagrożonych wyginięciem, gatunkach. Bądź z nami i Odkrywaj Afrykę!